AGS – Araç Güvenlik Sistemleri

 

Taşıtlarda aktif ve pasif olmak üzere iki tür güvenlik sistemi vardır. Aktif güvenlik sistemi, kaza meydana gelmeden önce olabilecek tehlikeleri en aza indirebilecek, sürücünün kazalara karşı önlem almasını sağlayabilecek sistemler bütünüdür. Pasif güvenlik sistemleri, kaza meydana geldiği anda araç içerisindeki bireylerin fiziksel durumlarını koruyabilecek veya en aza indirebilecek sistemler bütünüdür. Aktif ve pasif güvenlik donanımlarının kombinasyonu, araç içindeki bireylerin optimum şekilde korunmasını sağlar.

 

Aktif Güvenlik Sistemleri

 

ABS (Anti-Lock (Block) Brake System)

Tekerleklerin kilitlenmesini önleyen kuvvetli frenleme sistemidir. Aniden yapılan fren durumunda aracın savrulmasını önler.

ASR (Anti Patinaj Sistemi)

Gaz pedalını ani ve şiddetli basılan anlarda araba tekeri olduğu yerde döner ve zamanla lastik deforme olur. Lastiğin zamanla yol tutuşunu kaybetmesi kazalara yol açabilir. ASR sistemi gaz pedalına ani ve şiddetli basılan durumlarda tekerin dönme refleksini yumuşatır. Böylece tekerleğin deforme olması önlenmiş ya da geciktirilmiş olur.

ESP (Elektronik Denge Programı)

En basit anlatımıyla aracın her türlü hava şartlarında ve bozuk yollarda en güvenli şekilde seyretmesine yardımcı olur. Sistem motor işletim sistemine müdahale ederek gerekli durumlarda tekerleklere farklı basınç uygulayarak araç dengesini sağlar.

EBD (Elektronik Fren Kuvveti Dağılımı)

Araç fren yaptığı zaman onu ileri doğru iten bir kuvvet oluşur. Bu kuvvetten aracın süspansiyon sistemi etkilenir ve aracın ön kısmı yere doğru yakınlaşır. EBD sistemi ise fren yapma durumunda fren kuvvetini düzenler ve önlü arkalı iki fren sistemini de dengeler. Böylece fren esnasında araç dengesi bozulmaz.

Pre-Crash (Çarpışma Hazırlığı)

ESP sensörleri üzerinden 2 saniyeden uzun süren kritik bir sürüş durumu algılandığında, elektrikli kumanda sistemiyle kemer boşluklarını çeker ve dışarıdan yabancı cisim girmemesi için açık olan pencereleri ve panoramik cam tavanı saniyeler içerisinde kapatır. Böylece camlardan yabancı cisim girme ihtimali ortadan kalkar.

ACC (Adaptif Cruise Control)

Sistem devreye sokulduğunda öndeki aracın konumuna göre araç mevcut hızını artırıp azaltabilen bir sistemdir. Araç mesafesini ayarlayarak öndeki aracın ani fren yapması durumunda öndeki araca göre önlem alınabilecek mesafeyi korur.

Silecekler ve Cam Temizliği

Sürücünün görüş alanında bulunan ve yolu görmesini engelleyen ön camdaki su birikintisini ya da lekeleri temizleyen sistemdir.

Area View (Çevresel Görüş Sistemi)

Aracın çevresini 360 derecelik bir açıyla görüntüleyerek araç içerisindeki ekrana yansıtmaktadır. Böylece sürücü, araca yakın çevresini kontrollü bir şekilde takip edebilir.

İklimlendirme

Mevsimsel hava sıcaklığına göre araç içerisini isteğe bağlı ısıtan veya soğutan sistemdir.

Yokuş Kalkış Desteği

Eğimli alanlarda kalkış esnasında aracın geri kaymasını engellemek için sürücünün ayağını frenden çektiği anda kısa süreli frenlemeyi sürdürerek geri kaymayı engelleyen ve kalkışta sürücüye yardımcı olan sistemdir.

Yorgunluk Tespit Sistemi

Düzenli olarak sürücünün direksiyon hareketlerini kaydeder ve olağan dışı art arda gelen direksiyon manevralarından sürücünün yorgun olduğunu anlayıp sürücüyü uyarır.

 

Ek Güvenlik Artırıcılar

 

Geri Vites Uyarısı: Aracın geri viteste olduğunu belirten sesli uyarıdır.

Park Sensörü: Aracı park etme sırasında aracın etrafındaki engelleri algılayan ve yakınlığına göre ses şiddetini ve tekrar sıklığını artıran sistemdir.

Sesli Uyarılar: Araçlarda uyarı sesi olarak bulunan korna ve araç sisteminde normalden farklı olan bir durumu belirten uyarı ışıkları bütünüdür.

Şerit Takip Sistemi: Araçta yer alan sensörler aracılığıyla aracı şeritte tutan sistemdir. Şeritten çıkıldığını sesli olarak ya da direksiyona müdahale ederek belirtir.

 

Pasif Güvenlik Sistemleri

 

Emniyet Kemeri

Araç donanımındaki en önemli güvenlik sistemi diyebiliriz. Araç hareket halindeyken içindeki yolcular da aynı hızla ilerler. Ani bir durma ya da kaza esnasında, araç içerisindeki yolcular araç durmadan hemen önceki hızla ilerlemeye devam eder. Emniyet kemeri bu noktada devreye girer ve yolcuların sert bir şekilde ön cama ya da aracın gövdesine çarpmasını engeller. Birçok kemer çeşidi vardır fakat araçlarda yaygın olan üç noktalı kemer sistemidir.

Air-Bag (Hava Yastığı)

Olası 20-25 km/s hızla ön ve yan çarpışmalar durumunda 30-40 milisaniyede aktif olabilen bir sistemdir. Araç bir darbeye maruz kaldığında hız kaybeder ve elektronik sensörler hız değişimini takip eder. İvme ölçer darbenin derecesini ölçer ve araç şiddetli bir kuvvetle karşılaştıysa hava yastıkları tetiklenir. Tüm bunlar milisaniyeler içerisinde gerçekleşir. 

SRS (Tamamlayıcı Sınırlayıcı Sistem)

Otomobilin önden darbe alması durumunda elektrikle ateşlenen ve katı yakıt içeren, emniyet kemeri aktif gergi üniteleri patlar. Sert yaylı bir düzenek kemerin boşluğunu alıp gerdirerek, sıkıca yolcuyu tutar ve sabitler. Böylece emniyet kemerindeki boşluktan dolayı oluşan yaralanmalar önlenir.

 

Araç güvenlik sistemleri kısaca bu şekilde diyebiliriz. Gün geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe özellikler ve donanımlar haliyle artmaya devam ediyor. Güvenlikli bir araca ihtiyacınız varsa ve araç kiralamayı düşünüyorsanız şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.