Bu seçenekler arasında bir araç satın almaya çalışırken, hangi aracı satın almalı ve doğru aracı nasıl bulmalıyız? Bir araç alırken nelere dikkat etmeliyim? Gibi soruların cevaplarını bulmalıyız. Şu anda, sıfır veya İkinci el araç olmak üzere iki seçeneğe sahibiz. Eğer sıfır araba alacaksak sorun yok, ama sıfır arabada bile hata olduğunu unutmamalıyız. Bununla ilgili müşterilerle davalık olan bayiler var. Üretilen boya hataları, araç yüklenirken ortaya çıkan hasar, nakliye sırasında oluşan hasar, tamir edilip sıfır gibi satılmaya devam ediyor. Taşıt kredinizi çektiniz ve sonrasında aracınızı alacaksınız, bundan sonrası da oldukça önem arzediyor.

Sıfır Araç Alımı

Sıfır araç alımı için alternatif çok fazla. Burada en önemli unsur kullanım amacı ve bütçe. Bütçenizi belirledikten sonra kullanımınıza göre araç alabilirsiniz. Ancak her ne kadar bütçenize uygun araç bulsanız da araçların peşin ve kredi ödemelerine göre sunduğu avantajlar çok değişmektedir. Aynı şekilde servis ve garanti koşulları da dikkatlice incelenip en uygun olan imkanlardan yararlanılmalı. Aynı markanın daha önce yaptığı kampanyalar olabilir. Bu kampanya geçmişi araştırılırsa bir sonraki kampanya hakkında avantaj ve zaman olarak öngörüde bulunulabilir. Biraz araştırma ve sabırla aynı aracı daha ucuza alabilme imkanı oluşabilir. Araç seçilip alındıktan sonra muhakkak kusursuz olduğunu bayi ekspertizin de onaylatın. İleride oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçmiş olursunuz.

İkinci El Araç Alımı

İkinci el araç satın alırken, yeni bir araba satın almaktan çok daha dikkatli olmalısınız. İkinci el araç alımı yaparken mevcut maliyetine ek olarak, arabanın beklenmedik onarım masraflarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Daha düşük olan daha iyi bir model elde etmek her zaman uygun olmayabilir. İkinci el araçların çoğu garanti kapsamında sunulmaz. Araç garantili olsa bile, yeni sahibine devredilemez. Garantisi olsa bile, tamir edilmesi gereken parçaları kapsamaz.

İkinci El Araç Bulmak

İkinci el araçlara günümüzde ulaşmak çok daha kolay. Sadece bunun için oluşturulmuş internet siteleri var. Aradığınız özellikleri filtreleyip istediğiniz İkinci el araçlara ulaşabilirsiniz ya da eski usul galeri galeri gezebilirsiniz. Ayrıca azda olsa gazetelerde de İkinci el araç ilanlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca, gazetelerde interneti kullanamayan veya yaşlı insanların klasik arabalarına da rastlamak mümkün. Ancak eğer sağlam bir ipucuna ihtiyacınız varsa araç kiralama şirketlerinden satılan İkinci el araçlara bakın. Genellikle, 2 yaşında olan İkinci el araçlarda çizikler bulunabilir ama kiralama şirketleri araçların bakım ve onarımlarını asla aksatmazlar. Ancak, fiyat üzerinde pazarlık yapmak istemeyebilirler ve fiyatları biraz daha yüksek olabilir.

İkinci El Araç Seçimi

Çeşitli ilanlara baktıktan sonra, ilgilendiğiniz İkinci el arabaların kısa listesini yapın. Sırayla almak istediğiniz araçlardan randevu alın ancak kesinlikle gündüz vakitlerinde gidin. Çünkü gece kusurları örter. Arabaya baktıktan sonra bir deneme sürüşü yapın. Eğer arabadan hoşlanıyorsanız ve fiyatı bütçeniz için uygunsa araç hakkında yakın incelemeye geçin.

İkinci El Araç İncelemesi

Aracın en iyi incelemesini araç uzmanları yapar bu yüzden muhakkak bir tamirciye ya da ekspertize gösterin. Bu konuda kesinlikle çekingen olmayın ve araç sahibinin sözlerine itimat etmeyin. Çünkü büyük bir satın alma kararı veriyorsunuz, bu yüzden çok dikkatli olun. İncelemeyi iyi yapın, mekanik problemler daha sonra size çok fazla para kaybettirir. Unutmayın, bir kere İkinci el araç satın alırsanız, geri dönüş ya da para iadesi yoktur.

İkinci El Araç Alırken Kişisel Ön İnceleme

En önemlisi araç test sürüşüdür. Eğer satıcı buna izin vermiyorsa hemen oradan ayrılın, bu İkinci el araç sizin için uygun bir araç değildir. Araç hareket yolu ve park yerini inceleyin çıplak gözle yağ kaçağı olup olmadığını yere yağ damlayıp dağlamadığını kontrol edin. Ayrıca, aracın klima ve ısıtıcısını kontrol edin. Tipik olarak, en iyi fırsatlar, hala nispeten iyi durumda olduğu için 3 veya 5 yaşında olan İkinci el araçlar önceliğiniz olsun. İkinci el araç alırken mevcut kilometreyi göz önünde bulundurmalısınız. Tabii ki, aracın km’si önemli. Yılda ortalama bir araç 15.000 km’ye kadar yol yapmışsa normal olarak kabul edilebilir. Yani alacağınız araç 10 yaşında ise 150.000 km olması normaldir. Tabi aracın uzun yol ya da İstanbul trafiği gibi yerlerde olmasını da dikkate alın. Uzun yol aracı 10 saat çalışmış ve 100 km gitmişken trafiğin yoğun olduğu yerde 10 saat çalışmış araç 50 km gitmiş olabilir. Ayrıca, aracın bulunduğu coğrafi konumda dağlık veya asfalt yol olması aracın sağlığını etkiler.

İkinci El Araç Fiyatı

Kullanılmış bir otomobilin gerçek piyasa değerini bulmak zor olabilir. Neyse ki, ikinci el araç fiyatı belirlemek için çeşitli araçlar vardır. Bir tamircinin kontrol ettiği kullanılmış bir arabanız varsa, size arabanın yaklaşık değerini de söyleyebilirler. Bir tamirci tarafından kontrol edilen bir arabanız olduğunda ve tamir edilmesi gereken parça gördüklerinde satıcıdan bu bozuklukları tamir ettirmelerini veya fiyatı indirmelerini isteyin.

İkinci El Araç Alırken Detaylı İnceleme

Aracı almaya karar verdiğinizde artık durumlar ciddileşti demektir. Tamirciye veya ekspertize götürdüğünüz araç artık bir aksilik olmazsa sizin aracınız olacaktır. Ancak ne olursa olsun profesyonelleri bile kontrol etmek gerekmektedir. Bu yüzden ustaların aşağıdakileri kontrol ettiğinden emin olun:

 • Frenler, farlar, gösterge ışıkları, korna ve silecekler gibi tüm güvenlik özellikleri doğru çalışıyor mu?
 • Aşınmış bir balata olup olmadığını görmek için fren silindirini ve kampanayı kontrol edin.
 • Şanzımanı ve motoru kontrol edin. Genellikle arabadaki en pahalı parçalardır.
 • Altta, egzozda, radyatörlerde ve susturucuda pas olup olmadığını kontrol edin.
 • Yağ kaçağı var mı? Aracın park ettiği yerde yağ lekesi olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.
 • Hızlanırken aracın yeteri kadar gücü var mı?
 • Yaklaşık 40 km hızında fren uygulayın ve durma hızını kontrol edin. Eğer kayma veya gevşeklik var ise, fren balataları veya direksiyon dişlisi iyi durumda olmayabilir.
 • Mümkünse, dört kişinin arabada oturmasını sağlayın ve keskin bir dönüş yapın, süspansiyonun sağlam olup olmadığını öğrenmenin iyi bir yolu.
 • Emisyon siyah ve kalın ise, bu, benzinin gazla yandığı ve araç ömrünün ötesinde olduğu anlamına gelir. Bu arabayı almamaya dikkat edin.
 • Piston segmanları silindirlerde bir boşluk bırakırsa, aracı satın almamalısınız. Silindir, piston değiştirmek zorunludur ve çok pahalı olan işlemlerdir.
 • Satıcıya, arabada yapılan bakım veya başka işler olup olmadığını sorun.
 • Yaşına göre, önceden iki veya üç satıcı değiştirdiyse, aracı satın almayın. Araç neden sık sık el değiştiriyor? Ciddi bir kronik arıza var mı?
 • Hava filtresinin, valflerin vb. iyi olduğunu kontrol edin.
 • İç kısmın yıpranmadığından emin olun. Satıcılar değiştirilebilecekleri ucuz parça ve paspasları yerleştirebilirler.

İkinci El Araç Geçmiş Raporu

Çoğu zaman araçların geçmişine ulaşmak çok kolay. 5664’e mesaj atarak aracın kaza, km, parça değişimi ve kaza geçmişine ulaşabilirsiniz. Bazen araçlar sele kapılmıştır ve kusursuz kurtarılmıştır. Bu bilgiye ancak aracın geçmişinden ulaşabilirsiniz.