Sevgili okuyucu, bilindiği üzere günümüzde araba almak da satmak da tehlike arzedebilecek durumları ortaya çıkarabilir. Listemiz epey bir uzun. Kapora dolandırıcılığından tutun da aracın kilometresi ile oynanmasına kadar farklı parantezler açabilirim. Sizin için araba satın alırken ya da satış yaparken gözden geçirmemiz gereken 12 önemli maddeyi bu başlık altında topladık. 

1-Noter İşlem Süreçleri:

Araç devir işlemlerinin vazgeçilmezi olan noter işlemlerini ilk sıraya koymadan yazıya başlamam doğru olmazdı diye düşünüyorum. Alıcı olarak bilmelisiniz ki noter işlemleri sırasında çıkan ödemeler tamamen alıcıya aittir ve ek olarak plaka değişimi için de ödeme yapılması zorunludur.

2- Noter İşlemleri Öncesi:

Araç satıcıları için bazı işlemler çok önemlidir çünkü o işlemler olmadığında noter satışı onaylamaz. Bu süreçteki eksiklik satıcı ile alıcı arasında farklı sıkıntılara da yol açabilir.

 • TÜVTÜRK Araba Muayene Sorgulama
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi
 • Trafik Cezası Kontrolü

3- Noterde Sırası ile Yapılan İşlemler:

 • Ruhsat
 • Vekâletname (bazı durumlarda)
 • Plaka (bazı durumlarda)
 • Vergi numarası (Bazı durumlarda)
 • Trafik belgesi
 • Kimlik belgesi
 • Aracın alış ve satışı işlemleri için engel bir durum olup olmaması
 • Satış sözleşmesi
 • Alıcı, satıcı ve noterin imza atması
 • Tescil işlemi
 • Yeni sahipler için geçici tescil verilmesi

4-Tescil Belgesi Teslimi:

Satın alınan aracın trafik sigortası en kısa sürede yaptırılmalıdır. Eğer yapılmazsa tescil belgesi teslim edilemez.

5-Ekspertiz Raporu:

Benim görüşüme göre araç satın alırken alıcı kesinlikle aracı ekspertize götürüp raporunu incelemelidir. Çoğu satıcı bazen araçtan yana dürüst olmayabiliyor. Bu adımı atlayan alıcı ileride çok pişman olabilir çünkü araçta göremediğimiz hasarlar olması muhtemel fakat ekspertiz aracın tüm gerçekliğini bize gösterir. Alıcı için en önemli olan şey motor ve motor aksamıdır. Bu rapor sayesinde motor aksamının tüm bilgilerine doğru olarak ulaşabiliriz.

Diğer bir nokta ise satıcı aracın kilometresi ile oynayabilir ama ekspertiz sayesinde aracın gerçek kilometresi ortaya çıkacaktır. Bu nedenle alımkar olduğunuz aracı muhakkak ekspertize götürmelisiniz. 

6- Hasar Kaydı Sorgulama:

Yine alıcılar için önemli bir maddeyi atlayamayacağım. Aracın hasar kaydının olup olmadığını çok basit bir şekilde iki yoldan öğrenebiliriz:

 • E-Devlet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğünün araç sorgulama alanından plaka sorgulatarak
 • Sms olarak da ‘’KAZA ARAÇ PLAKASI’’ yazıp 5664’e göndermeniz yeterlidir.

7- Kapora Dolandırıcılığına Dikkat:

Dolandırıcılar her yerde olduğu gibi araç alım-satım işlemlerinde de peşimizi bırakmıyor. Ben bazı yaşanan durumları size aktarayım ve siz de ona göre tedbirinizi alın;

A) Sitelerde, ilanlarda yayınlanan birçok araç var. Bu araçların görsellerinden birini seçip piyasanın altında bir fiyatla ilanı açıyorlar. Arandığı zaman alıcı çok kapora gönderin yanıtı alınıyor. Kapora göndermeden önce ruhsat ve belgeleri görmeyi talep etmenizi kesinlikle tavsiye ederim yoksa kaporanız kuş olup uçabilir. :)

B) Plakasız araç ilanı varsa bu da herhangi bir aracın resmi olabilir. Öncelikle gerekli belgeleri görmek gereklidir

C) Karşılaştığımız başka bir durum ise çekle ödemedir. Alıcı paranın bir kısmını ödeyip gerisini çek ile ödeme isteğinde bulunuyor. Daha sonra çekin karşılığı çıkmıyor maalesef.

D) Diğer dolandırıcılar ise bazı galericiler olabilir. Eğer bir galericiye vekalet verirseniz aracın satışını gerçekleşip ortadan yok olabilir.

 8- Para Transferi:

Alım-satım işlemlerinde en güvenli yol daima blokeli sistemdir. Nakit ödeme yapmak risk taşıyabilir. Blokeli ödeme yöntemi banka aracılığı ile gerçekleşmektedir. Tahmin edeceğiniz üzere satıcı parayı almadan satışı gerçekleştirmez. Bu sepebten dolayı satıcıya blokeli ödeme yapıp noter işlemleri sonlandığında blokeyi kaldırmak en güvenli yoldur.

9- Test Sürüşü:

Alıcı test sürüşü sayesinde aracı daha yakından görüp tanıma imkanına sahiptir. Aracın sürüşün rahat olup olmadığını, çalışma esnasında olan durumu incelenebilir.

 10- Vekaletname:

Bu işlem söz konusu ise vekaletnamenin sahte olup olmadığını bizzat araştırmanızı şiddetle öneriyorum.

 11- Borçsuz Kağıdı:

Vergi borcu olup olmadığı kesinlikle araştırılmalı. Elinize verilen borçsuz kağıdına inanmayıp kendinizin vergi dairesine giderek araştırmalısınız.

 12- Haciz, Rehin Kağıdı:

Araç kaydında haciz ve rehin gibi kayıtların olup olmadığına dikkat edilmelidir. Unutmayın ki siz aracı aldığınız anda henüz postada olan haciz müzekkereleri olabilir.