Araba kiralayarak seyahat etmek aslında son zamanlarda oldukça popüler bir yöntem haline geldi. Kısa tatiller, uzun mesafe yolculuklar, düğün gibi etkinlikler için oldukça kullanışlı olan araç kiralama işleminde dikkatli davranmamanız durumunda pek çok sıkıntıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Araç kiralama ile ilgili koşulları ve nelere dikkat edeceğiniz ile ilgili uyarıları bu yazımızın içinde bulabilirsiniz. 

 

Araç Kiralama Koşulları

 

 • Ehliyet Süresi: En az 2 yıllık ehliyet olması koşuluyla araç kiralayabiliyorsunuz. Lüks ve büyük araçlar için ise ehliyet süresi 3 yılı tamamlayan sürücüler kiralayabiliyor. 

 

 • Yaş: Alt yaş sınırı alt segmentler için 21, orta sınıf araçlar için 25, lüks ve büyük araçlar için 28 olarak belirlenmiştir.

 

 • Kiralama Süresi: Araç kiralamak isteyen bir sürücü en az bir gün kiralayabilmekle birlikte bir günden az kullanmak isteyen sürücülerde bir gün kullanmış gibi kabul ediliyor. 

 

 • Kilometre Sınırı: Eğer araç kiraladığınız firma kilometre sınırı ile ilgili bir anlaşma yapmışsanız, kilometre sınırını aştığını takdirde kilometre başına 50 kuruş ücretlendirilirsiniz. Firma ile kilometre sınırı olmadığı bir anlaşma da yapabilmeniz mümkün. 

 

 • Kasko/Sigorta: Araç kiralama ile ilgili sözleşme yaparken arabanın kaskolu ve sigortalı olmasına dikkat etmelisiniz. Araba ile ilgili herhangi bir hasar veya sorun yaşamanız durumunda sorumlu kişi olmanıza neden olabilir. Bunun yanında arabanın kaskosunun geçersiz kalmasına yol açacak bazı durumlar da mevcut. Alkol, hız sınırı, yük haddini aşma ve arabanın anlaşma dışında biri sürdüğü bir kaza durumunda kasko geçersiz sayılacaktır. Bu ve benzeri durumlarda bulunmamanızı öneriyoruz.

 

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

 • Öncelikle sizin ihtiyacınızı karşılayacak otomobilleri bulmalısınız. Araç kiralama şirketlerinin genellikle çok büyük bir ürün yelpazesi ve pek çok türden araçları olduğu için kişi sayısı, bagaj genişliği gibi kriterleri göz önünde bulundurarak aracı kafanızda tasarlamalısınız. Daha sonra da yakıt tüketimi bakımından en karlı olanları bularak devam etmelisiniz. 

 

 • Bu kısma kadar araştırdıktan sonra kriterinize uygun olan araçların fiyat araştırmasına başlamalısınız. Zira aynı model araçlar farklı araç kiralama şirketlerinde farklı fiyatlarda olabiliyor. 

 

 • Bu aşamaya kadar gelmiş ve hangi aracı kiralayacağınıza karar verdiyseniz arabayı teslim almadan önce arabada iç-dış hasar, çizik benzeri maddi hasarları kontrol etmeli ve eğer varsa kiralama sözleşmesine bu hasarları tek tek kaydettirmelisiniz. 

 

 • Profesyonel araç kiralama şirketleri araçları genellikle 3 senede bir değiştiriyor. Bu yüzden 3 yaşından büyük araçları almamanızı tavsiye ederiz.

 

 • Sözleşmede yazan şoför dışında başka bir şoförün kaza yapması durumunda sigorta kapsamına girdiğini unutmayın ve bu sebeple eğer siz şoförseniz direksiyonu başka birisiyle paylaşmayın. 

 

 • Arabayı teslim almadan önce arabanın kaskolu olma durumunu mutlaka teyit edin. Yetkili kişiden belgenin kontrolünü mutlaka isteyin.

En uygun araç kiralama teklifleri için teklifleri mutlaka inceleyin.

 

Keyifli yolculuklar :)