Tatile çıkacaksınız ya da iş için farklı bir şehre/ülkeye gideceksiniz. Gideceğiniz yerde araç kiralama niyetiniz varsa iyi bir araştırmayla doğru aracı internetten bulmak artık mümkün. Ancak birçok araç kiralama firması ve yüzlerce seçenek arasından doğru araca karar vermek oldukça önemli. Yapılan planların sorunsuz işlemesi için araç kirlamada problem çıkmaması çok önemlidir. Bu yüzden araç kirlama öncesinde ve esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizin için toparladık:

 

  • Kiraladığınız firmanın yaş kriteri: Kiralık araçları aratırken öncelikle hangi firmadan kiraladığınıza özellikle dikkat edin. Firma güven veriyorsa şartlarına dikkat etmekte fayda var. Özellikle küçük puntolarla yazılmış uyarılar ve sözleşmedeki detaylar önemlidir. Bunlardan biri de yaş sınırıdır. Araç kirlayabilmek için alt ya sınırı 21'dir. Ancak araç sınıfına ve firmaya göre 25 ve 28 yaş sınırı aranan araçlar vardır. Bu nedenle kiralayacağınız aracı seçtikten sonra yaşınızın sorun olmayacağını mutlaka kontrol edin.

 

  • Firmanın ehliyet süresi beklentisi: Yine firmaya ve araç tipine göre aranan kriterlerden birisi de ehliyet süresidir. Araç kiralama firmaları genelde ehliyetin en az 2 yıl içerisinde alınmış olmasını şart koşmaktadırlar. Bazı araçların büyüklüğüne ve segmentine göre bu süre daha da artabilir. 

 

  • Km sınırı: Planladığınız yolculuğun süresine ve tahmini mesafeye göre aracın km sınırına dikkat etmeyi unutmayın. Uzun mesafeli yolculuklarda gözden kaçacak bu detay sonrasında km başına yüksek fiyatlandırmalar ve fahiş maliyetler karşınıza çıkabilir.

 

  • Sürücü sayısı: Araç kiralama firmaları internet sayfalarında bu detayı özellikle uyarmadıkları için kiralama enasında akla gelmeyebiliyor. Ancak uzun süreli yolcuklarda birden fazla sürücü olacaksa kiralama esnasında bunun belirtilmesi ve ek sürücülerin eklenmesi önemlidir. O yüzden kiralama sürecinin son adımına kadar sürücü eklemeniz gerekiyorsa "sürücü ekleme" alanını kaçırmamaya dikkat edin.

 

  • Kredi kartından alınan provisyon ve kredi kartı limiti: Araç kiralama sürecinde internetten rezervasyon yaparken kredi kartından alınacak provizyon miktarına da dikkat edin. Araç kiralama firmalarında değişiklik gösteren bu miktar aracı almaya gittiğinizde problem olabilir, sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kiralama esnasında kartınızdan ne kadar provizyon alınacağını rezervasyon sürecinde öğrenmenizi muhakkak tavsiye ediyoruz.

 

  • Firmayla ilgili resmi bilgiler ve yorumlar: Firmanın bilinirliği ve güvenilirliği araç kirlama sürecinde en önemli noktalardan biridir. Rezervasyon sürecinde sorun olmasa bile aracın teslim alınacağı nokta, kredi kartı işlemleri, provizyonun geri ödenmesi ve destek durumlarında gerekli iletişimin kurulamaması gibi olası senaryolar daha yolculuğunuzun başında canınızı sıkabilir. Bu nedenle firmanın resmi bir ticari kurum olduğundan mutlaka emin olun. Ayrıca eğer daha önce duymadığınız bir firmaysa internetten küçük bir araştırmayla yaşanılan tecrübeleri okuyun. Hatta rezervasyon sürecinde gerek olmasa bile aracı kiralamadan firmaya ulşamaya çalışın. Müşteri hizmetleri'nin ne kadar ulaşılabilir ve çözüm odaklı olduğuyla ilgili fikir edinmeniz faydalı olacaktır.

 

  • Sigorta: Aracı kirlamadan önce olası hasar ve kaza durumları için sigorta opsiyonlarını mutlaka gözden geçirin. Firmaya göre değişen belirli bir miktar karşılığında olası bir kazada hatalı siz olsanız dahi size yansımayacak şekilde kapsayıcı sigorta opsiyonlarını kullanabilirsiniz.

 

Anlaşmalı araç kiralama firmalarının fırsatlarına buradan bakabilir, uygun fiyatlı seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Keyifli yolculuklar :)