Araç kiralama konusunda en çok sorularan soruların başında yaş sınırı gelir. Özellikle genç sürücülerin, ehliyetini yeni almış kişilerin cevabını en çok merak ettiği soru; araç kiralamada yaş sınırı var mı? Varsa kaç?

Ehliyet konusunda olduğu gibi araç kiralama konusunda da firmaya göre değişmekle beraber belirli koşullar mevcuttur. Firmalar ehliyeti olan ve 21 yaşın üzerinde olan kişilere araç kiralama imkanı sağlamaktadırlar. Ancak yaş kriterini sağlıyor olmak araç kirlayabileceğinizin garantisi değildir. Aynı zamanda firmanın, ilgilendiğiniz araç için şart koştuğu bir ehliyet süresi kriteri varsa bunu da sağlıyor olmanız gerekir. 

Basit bir örnekle araç kiralama firması 21 yaş sınırını koymuş aynı zamanda kiralancak araç için minimum 3 yıl ehliyet süresi koymuş olabilir. Bu demektir ki aracı kiralamak için 21 yaşın üzerinde olmanız ayrıca 3 yıldan daha önce ehliyetinizi almış olmanız gerekir.

Aracın tipine ve segmentine göre yaş sınırı değişebilir. Firmadan firmaya değişmekle beraber orta ve üst sınıf araçlar için 25 yaş, lüks ve büyük araçlar için 28 yaş sınırı olabilmektedir.

Araç kiralama esnasında yaş ve ehliyet kriterine mutlaka dikkat etmenizi öneririz. Aksi takdirde aracı teslim sırasında sorun çıkacak ve planlarınız aksaycaktır.

Araç kiralama firmalarının uygun tekliflerini incelemek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Keyifli yolculuklar :)