B sınıfı ehliyet ile sürücüler, M-B1-F sınıfı arabaları kullanabilirler. B ehliyet alan sürücüler, azami 4.250 gr yüke kadar olan araçlarla 4 tekerlekli motosiklet, traktör gibi araçları da kullanabilirler.

B Sınıfı Ehliyet Nedir?

B Sınıfı ehliyet ülkemizde en yaygın sürücü lisans türüdür. Öncelikle B Sınıfı ehliyet almak için 2 sınavı geçmelisiniz. Bunlardan biri yazılı sınav, diğeri ise direksiyon sınavıdır. Aday yazılı sınavı geçerse, harç ücretini ödeyerek direksiyon sınavına girebilir.

B Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

B sınıfı ehliyet nasıl alınır? Merak edenler için her şeyi burada açıklıyor olacağız. B Sınıfı ehliyet başvurusu yapmak isteyen adaylar için ilk şart, yaş sınırıdır. 18 yaşından büyük herkes B Sınıfı ehliyet için başvurabilir. Öncelikle, B Sınıfı ehliyet için bir sürücü kursuna başvurmak gerekir. Daha sonra, B Sınıfı için gerekli teorik dersleri geçtikten sonra, adayların, iki aşamadan oluşan yazılı bir mülakatı geçmesi gerekir ve bunlardan ilki E-sınav yani elektronik bir sınavdır. Başarılı bir şekilde sınavı geçen adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanmış demektir.

Yazılı sınav 50 sorudan oluşmaktadır. En az 35 soruyu doğru cevaplamanız gerekir, yani puanınızın 70 puan ve üstü olması gerekir. Sınavda 12 acil yardım, 23 trafik, 9 motor ve 6 trafik adabı sorusu bulunmaktadır ve sınav süresi 45 dakika sürmektedir. Bir adayın sürüş testine geçmeden önce alması gereken belirli bir saatlik sürüş eğitim dersi vardır. Tüm bunlardan sonra sürücü adaylarının kendileri adına 120 TL gibi bir direksiyon sınav ücreti yatırmaları gerekiyor. Eğer sınavı geçerseniz almış olduğunuz geçici ehliyet belgesi ile il emniyet müdürlüğü trafik şubeye giderek randevu oluşturmanız gerekiyor.

B Sınıfı Ehliyetle Hangi Araçlar Kullanılır?

2017 itibariyle, B Sınıfı, M-B1-F sınıfı arabaları kapsar. Otomobiller, minibüsler, 4 tekerlekli motosikletler ve traktörler, gibi araçları kullanma hakkını kişiye verir, yeni kurallara göre minibüs kullanamazsınız. Minibüs kullanmak isteyen adayların B Sınıfı ehliyet aldıktan sonra D1 Sınıfı için başvurmaları gerekmektedir.

B Sınıfı Ehliyet Gereksinimleri

B Sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen adaylar sürücü kurslarının istedikleri belgeleri tamamlamaları gerekmektedir. Sürücü kursları, B Sınıfı ehliyet için başvuran adaylardan aşağıdaki belgeleri istemektedir:

  • 18 yaşını doldurduklarını gösteren belge
  • En azından ilk okul mezunu olduğunu gösteren belge
  • Sağlık raporlarının sağlık kurumları tarafından onaylanması
  • 2 biyometrik fotoğraf
  • Kimlik cüzdanı fotokopisi

B Sınıfı Ehliyet Sınav Aşaması

Elektronik sınavı başarıyla geçen adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Sınavı başarıyla geçen adaylar, sınavdan hemen sonra direksiyon kursuna başlarlar. Sürücü dersleri tamamlandıktan sonra, almaya hak kazandığı sınav giriş belgesi ile sınava girer. Sınava giren adayların yanında gittiği kurstan bir yetkili ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen sınav komisyon üyesi ve sınav komisyon başkanı da yer alır. Sınav sonucunu adaylara hemen ileten komisyon başkanı başarılı olunup olunmadığını açıklar. Başarısız adaylar tekrar ücret ödeyerek sınava bir daha girerler. Başarılı olan adaylar ise sonraki sürece geçerek emniyetten harç ödediği ehliyetlerini alabilirler.

B Sınıfı Ehliyet Tarihleri

2020 yılında sınav tarihleri artık tarihe karıştı. Yeni sistem ile E-sınav üzerinden adaylar her ay sınava girebilmekteler. Bu sayede ehliyetlerine daha hızlı kavuşan adaylar en kısa sürede trafiğe çıkabilecekler. E-sınava kayıt olabilmek için adaylar her ayın ilk 10 günü başvuru yapabilirler. Yoğunluğa göre 15-20 gün içerisinde sınav tarihiniz belli oluyor, ancak sınav sonucunu öğrenmeniz sadece 1 saat sürüyor. Eğer başarısız olursanız 4 sınava daha girebilirsiniz. Teorik sınavları geçen adaylar için MEB tarafından belirlenen bir tarihte direksiyon sınavı yapılıyor. Adayların heyecanla beklediği süre genellikle 2-3 hafta içerisinde duyuruluyor. Tüm bu aşama için MEB’e iki ayrı ücret ödemeniz gerekiyor. İlk ücret, e-sınav ücreti, teorik sınav ücreti de diyebiliriz, ikinci ücret tahmin edileceği gibi direksiyon sınav ücretidir. E-sınav ücreti 98 TL iken, direksiyon sınavı 120 TL tutarındadır.

B Sınıfı Ehliyet Fiyatları

Ehliyetinize sahip olabilmek için bilinen harç ücretinin yanı sıra ilave olarak ehliyet kart ücreti de ödemek zorundasınız. 2020 yılında ehliyet alımı için belirlenen ehliyet kart ücreti 202 Türk Lirasıdır. Bu ehliyet kart ücreti ehliyet sınıflarının hepsi için aynıdır. B ya da A fark etmeden tüm ehliyet grupları için aynı ehliyet kart ücreti alınır. Ehliyet için alınan diğer masrafları sıralayacak olursak b ehliyet fiyatları için hesaplamamız daha kolay olabilir: Harç ücreti + E-sınav ücreti + Direksiyon sınavı ücreti + Ehliyet kart ücreti + Polis vakfı ücreti ile beraber 2020 yılında B sınıfı ehliyet fiyatları toplam 1445 TL.'ye ulaşıyor. (988 TL+ 98 TL + 120 TL + 202 TL + 37 TL = 1445 Türk Lirası gibi bir masraf bulunuyor.)

B Sınıfı Ehliyet Kaç Günde Alınır?

Önceden 3-4 ayı bulan ehliyet alma süresi, yeni düzenleme ile uygulanan e-sınav ile çok kısaldı ve sürücü adayları 45 günde ehliyetlerini ellerine alabilmektedirler.