Direksiyon Sınavı

Direksiyon sınavı 35 dakikadır. İlk 5 dakikasında motor ve teçhizat ile ilgili sorular sorulmaktadır. Bu kısımda başarılı olabilmeniz için sorulan sorulara verdiğiniz yanıtlarda 5’ten daha az hata yapmanız gerekmektedir.

Bu etapta başarılı olduktan sonra evrakları (kimlik ve sınava giriş belgesi) komisyon başkanına teslim edip tutanağı imzalamanız gerekmektedir.

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle emniyet kemerini takıp ayna ve koltuğu kendinize göre ayarlamanız direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli kriterlerdir. Daha sonra debriyaja basarak vitesi boşa almalı ve tekrar debriyaja basıp kontağı çevirip arabayı çalıştırınız. El frenini indirip vitesi 1’e takmalı ve gideceğiniz yöne sinyal vermelisiniz.

Debriyaj ve Direksiyon Refleksleri

  • Direksiyon tutuşunuz 09.15 şeklinde olmalıdır.
  • Vites değiştirirken direksiyon tek elle tutulmalıdır.
  • Vites değiştirirken vitese bakmamalısınız. Bu hata yapmanıza ve dolayısıyla başarısız sayılmanıza neden olabillir.

Yokuşta Araba Kaldırma

Daha önceden yeri belli olan %7 eğime sahip olan bir yerde durulur. 30 saniye sonra arabayı geriye kaçırmadan kaldırmanız gerekmektedir. Bu noktada yapılacak bir hatanın telafisi olmayabilir.

Burada yapmanız gereken yöntem yarım debriyaj yöntemidir. Araba vitese takılı durumdayken yarım debriyajda araba ileri gitme eğilimi gösterecektir. Araba titreyip öne gittiği zaman gaza basmalı ve hareket ettirmelisiniz.

Park Etme

Bir diğer önemli kısım da geri geri park etmedir;

Daha önceden belirlenmiş olan bir yerde iki duba arasından arabayı park etmeniz gerekmektedir. Dubalar arası mesafe araba genişliğinin 1,5 katı olacaktır.

İki duba arasına en fazla iki hamlede girilip en fazla iki hamlede araba düzeltilmelidir. Araba park edilirken dubalara değme veya çizgi üzerine park edilmesi durumunda başarısız sayılacaksınız.

Takip Mesafesi

Direksiyon sınavı esnasında ani frenle durma veya duraklama yapılmamalıdır. Bu yüzden de takip mesafesi korunmalıdır. Örneğin 50 km hızla giderken önünüzdeki araçla 25 m civarı bir mesafe bırakmalısınız.

Duraklama yaparken mutlaka aynalardan yolun uygunluğunu kontrol etmeli ve sinyal vermeyi unutmamalısınız.

Direksiyon sınavını geçemezseniz;

  • Güncel yönetmeliğe göre 4 tane direksiyon sınavı hakkınız vardır.
  • Bu 4 sınavdan başarılı olamazsanız direksiyon derslerinin tekrarlayarak 4 tane daha sınav hakkı elde edebilirsiniz.
  • Fakat bu 4’ünde de kalırsanız sürücü kursunu baştan alıp teorik sınavı tekrar etmeniz gerekmektedir.

Direksiyon sınav tarihleri

Direksiyon sınav tarihleri genellikle teorik sınav yapıldıktan 4-5 hafta sonra yapılmaktadır. Fakat sürücü kursları ile irtibatta olmanızı tavsiye ederiz. Çünkü kesin bir tarih vermek gerçekçi olmayacaktır.