Hepimizin de bildiği üzere ehliyet alma süreci birçok aşamayı kapsamaktadır. Bu aşamalardan bazıları kolay adımlardan oluşurken bazı aşamalarda dikkatli olmadığımız zaman beraberinde problemleri getirebiliyor.

 

  • En önemli adımlardan biri doğru sürücü kursunu seçebilmektir. Sürücü kursu seçerken en yakınınızda ve en ucuz olan ilk tercihiniz değil başarı oranı yüksek olan sürücü kursları ilk tercihiniz olmalıdır. Mesela sürücü kursunun kaç saat direksiyon eğitimi verdiği önemli bir kriterdir. Diğer bir madde ise teorik ya da direksiyon sınavından kaldığınız zaman ödeyeceğiniz ücret ne kadar olacak? Bunun gibi birçok sorunla karşılaşabiliriz bu sorunları aşabilmek için sürücü kursunu çok iyi araştırıp seçmemiz lazım. ‘’En iyi sürücü kursu nasıl seçilir’’ yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

  • Diğer bir husus da hazır bulunması gereken bazı belgeler vardır. Özellikle birçok aday belgelerini unuttuğu için sınava giriş yapamıyor. Sınava girebilmek için yanınızda sınav giriş belgesi ve nüfus cüzdanınız olmalıdır aksi takdirde sınav hakkınızı kaybedersiniz. Bu problemi yaşamamak adına sınav giriş belgenizi 1 hafta öncesinden hazırlayıp nüfus cuzdanınız ile yan yana koyunuz.

 

  • Ehliyet alırken sık yaşanan problemlerden biri de sınav başlangıç saatinden 15 dakika önce sınav alanınızda giriş belgeniz ve kimliğiniz ile bulunmanız gerekmektedir. Eğer sınav başlangıç saatinden en az 15 dakika önce alanda bulunmazsanız 4 tane sahip olduğunuz sınav hakkınızdan biri gitmiş olur. Buna dikkat edilmeli.

 

  • Direksiyon sınavında yetkililer tarafından aracın motoru ile ilgili sorulur sorulur. Bu sorulardan 5 tanesi doğru cevaplayamadığınızda sınavınız iptal olur. Bu yüzden sınav alanına erken gidip aracınızı tanımak sizin için faydalı olacaktır.