Ehliyet almaya hak kazanan herkesi trafikte görüyoruz. Ne yazık ki ehliyete sahip olan her kişi iyi sürücü olamıyor. Dünya’da her gün birçok kaza meydana gelmekte. Bir anlık dikkatsizlik ve trafik kurallarına uymadığımız zaman ne kadar iyi sürücü olsak da kendimiz, karşıdaki sürücü ya da yayalar olarak hepimiz hasar alabiliriz. Canımız ve diğer canları korumak için nasıl iyi bir sürücü olabiliriz? Sizin için bir liste hazırladık. İyi bir sürücü olmak için gerekenler;

1. Emniyet kemerini ihmal etmemeliyiz:

Yolumuz kısa bir mesafe de olsa muhakkak emniyet kemerimizi takmalı ve arabadaki diğer kişileri de kemerlerini takmaları için uyarmak zorundayız.

2. Sinyal kullanmayı benimsemeliyiz:

Şerit değiştireceğimiz zaman, dönüşlerde sinyal kullanmalıyız ki trafikteki diğer insanları bilgilendirebilelim bu sayede kaza oranı azalacaktır.

3. Gereksiz fren yapmaktan kaçınmalıyız:

Gereksiz fren yaptığımız zaman vites değişimlerinden dolayı daha fazla yakıt yakar hem de kendimizi de boşuna yormuş oluruz.

4. Aynaları daima kontrol etmeliyiz:

Araca bindiğimizde ilk işlerimizden biri aynaları kontrol edip kendimize göre ayarlamaktır.

5. Sollama esnasında mesafemize dikkat etmeliyiz:

Özellikle uzun ve tek şeritli yollarda hepimiz sollama yapmak zorunda alıyoruz ama unutmamalıyız ki sollama yapacağımız zaman önümüzdeki araca çok yaklaşmamalıyız. Ek olarak sollama anında şeriti kontrol etmeli ve sinyallerimizi kullanmalıyız.

6. Uzun yolculuklarda mola vermeliyiz:

Uzun yolculuklarda mola verdiğimizde dinlenerek konsantre oluruz ve dikkat dağınıklığı sorunu ortadan kalkar.

7. Tek görevimiz aracımızı sürmek:

Araç sürdüğümüz zaman tek görevimiz budur. Telefonla konuşmak, yanımızdakiler ile sohbet etmek veya yemek yemek ani bir kazaya neden olabilir.

8. Alkollü araç kullanmamalıyız:

Alkol aldığımız zaman gelen boş özgüven ile araba kullanmaya kalkışırsak sadece yara ve ölüm ile sonuçlanır. Birçok kazanın sebeplerinden biri alkollü sürücüdür. Birçok can ve mal kaybına neden olur. Ek olarak da cezası vardır. Alkollü durumda olduğumuz zaman taksiyi tercih etmeliyiz.

9. Hız limitlerini geçmemeliyiz:

Zaten uygun olan hız limiti uzmanlar tarafından belirlenmiştir. Bu limitlere uymadığımız an ceza alır ve kazalara sebep olabiliriz.

10. Aracı problemli bir halde kullanmamalıyız:

Güvenlik için en önemli noktalardan biridir. Bir şey olmaz diyerek çıkılan yolculuklarda birçok sorun yaşayabiliriz.

11. Viraj alış ve dönüşlerimize dikkat etmeliyiz:

Viraja girmeden önce muhakkak yavaşlamalıyız. Sola açık ve sağa kapalı dönüşler yaparak iyi bir sürücü olabiliriz.

12. Trafik kurallarına uymalı ve anlamlarını bilmeliyiz:

Son maddemiz en önemlilerden diyebiliriz. İyi bir sürücü olmak için trafik kurallarının anlamını bilmeli ve uymalıyız. Hem kazaları önlemiş olup hem de ceza almayız. Sonuç olarak ‘’Kurallar sizi korkutmak için değil korumak içindir.’’