Kasko Sigortası Nedir?  

Kasko, kara taşıtlarının hasar, çalınma, yanma benzeri maddi zararları olan çeşitli felaketlerden korumak amacıyla yaptırılmaktadır. Deprem, sel gibi doğa olayları, terör olayları, kaza ve benzeri durumlarda kasko sigortası devreye girmektedir. Kasko yaptıran kişiye maddi zararları olan beklenmeyen olayların olması durumunda sigortalı kusurlu değilse çıkan masrafı sigorta karşılamaktadır.

Hangi Araçlar Bu Sigorta Kapsamındadır?

Kasko sigortası, otomobil, kamyonet ve motosiklet ve benzeri kara taşıtlarına yapılmaktadır. Kasko kara taşıtları sigortası olarak da adlandırılabilir. Kasko şirketleri, sigorta yaptırmak isteyen kişinin yaşına, cinsiyetine, sürücü belgesinin yılına, araç kullanma siciline göre fiyat belirlerler. Belirlenen bu fiyatın sunduğu paketin üzerinde bir kasko paketi istenildiği durumlarda sigorta şirketi tarafından ek ödeme talep edilebilir.

Hangi Kasko Türünü Seçmeliyim?

Trafik sigortası araçların kaza yapması durumunda karşı tarafın hasarını karşılarken kasko, sigorta sahibinin kaza nedeniyle ortaya çıkan masraflarını karşılamaktadır. Trafik sigortasını aracınızı trafiğe çıkarmadan önce yapmanız zorunluyken, kasko araç sahiplerinin isteği üzerine yapılmaktadır. Kasko kapsamında ödeyeceğiniz primler ile büyük hasar maliyetlerinden kurtulabilirsiniz.

Kasko sigortalarının dört çeşidi vardır. Bunlar:

  • Dar kasko: Kasko değeri 5 bin ila 10 bin Türk Lirası arasında olan araçlara yapılan ana teminatların bir kısmını içeren kaskodur.
  • Tam kasko: Bu kasko türünde ana teminatların hepsi yer almaktadır. Sigorta sahibi tam kaskoda ortaya çıkabilecek kaza ve benzeri durumlarda ortaya çıkabilecek masrafın tamamından korunabilir.
  • Genişletilmiş kasko: Bu sigorta türünde ana teminatların hepsi bulunur. İstenirse ek teminatlar primleri ödenmek şartıyla poliçeye ekletilebilir. En çok tercih edilen kasko türüdür.

Kasko Araç Sahibine Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Kasko sigortası sadece kaza anında değil maddi zarar ortaya çıkabilecek beklenmedik durumlarda araç sahiplerini koruduğu için sigorta sahibinin hem aracını hem de bütçesini korumaktadır. Kaskonun sigorta sahibine sağlayacağı faydalar nelerdir diye bakacak olursak:

  • Kaza anında ortaya çıkan beklenmedik masraflardan sizi korur.
  • Kaza anında aracınızı hareket ettiremiyorsanız size çekici hizmeti verir.
  • Aracınız onarılana kadar poliçeniz kapsamında size başka bir araç tahsis edilir.
  • Aracınızın çalınması durumunda kasko poliçeniz yine zararı karşılamak için devreye girer.
  • Deprem, sel, dolu, toprak kayması ve benzeri doğal afetler ve benzeri durumlarda yine sigorta poliçeniz masraflarınızı karşılar.
  • Kaza sonucu sigorta sahibinin karşılaşabileceği yaralanma, ölüm ve benzeri durumlarda maddi destek sağlar.
  • Kasko sigortası anahtar kaybı gibi durumlarda da yardımcı olacaktır.

Sigorta yaptıracak araç sahipleri kasko poliçesini iyi inceleyip şartları okuduktan sonra tüm şartları gözden geçirerek karar vermelidir.

Kasko Bedeli ve Kasko Primi Nasıl Hesaplanır?

Kasko sigortası yaptırmak isteyen araç sahibinin poliçe maliyetleri; aracın türüne, markasına, modeline, üretim yılına, aracın kullanılacağı şehre, aracı kullanan kişinin trafik siciline ve benzeri birçok unsur değerlendirilerek belirlenir. Kasko sigortası yapılan araç için ilk yıl kaza yapılmamışsa %30, ikinci yıl da kaza yapılmamışsa %40, üçüncü yıl da kaza yapılmamışsa %50 ve dördüncü yıl da kaza yapılmamışsa %60 oranında prim indirimi uygulanmaktadır.

Araç kasko değeri nasıl belirlenir?

Ülkemizde her ay Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından kasko değer listesi yayımlanmaktadır. Kasko değer listesi son 15 yıllık araçların değerlerini taşıtların üretim yılı, cinsi, marka ve modeli göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Bu listede yer verilen kasko değerleri motorlu taşıtlar vergisi için de baz olmaktadır. Ancak kişilerin sigorta primleri, kendilerine has kriterleri ve kasko şirketinin poliçe tutarlarını hesaplarken uyguladıkları kriterler nedeniyle değişiklik gösterebilecektir.

Kasko değeri, sigorta primleriniz hesaplanırken baz alınacağı gibi beklenmeyen herhangi bir durumda size ödenecek tutar belirlenirken de temel olacaktır. Ayrıca kasko değeri, sıfır ya da ikinci el taşıtınızın piyasa fiyatı belirlenirken, taşıt kredisi hesaplanırken ve hasar ödemelerinin hesaplanması için de baz alınmaktadır.Eğer aracınızı güvence altına almak ve beklenmeyen durumlarda ortaya çıkabilecek riskleri en aza indirmeyi istiyorsanız kasko sigortası sizin için iyi bir seçenek olabilir.