Araç kirlama konusunda en öenmli detaylardan birisi doğru aracın kiralanmasıdır. Burada alınacak yanlış bir karar yolculuk süresince ya da yolculuk sonrasında istenmeyen durumlara yol açabilir. Özellikle büyük hayallerle planlanan tatillerde doğru araç hayat kurtarır, tatilin tatsız olmasının önüne geçer.

Peki doğru araca nasıl karar verilir, 10 maddede sizin için listeledik:

 

  • Yakıt tipi: Yakıt tipi, yolculuk süresince alacağınız tahmini mesafeye göre oldukça önemlidir. Özellikle araçla uzun mesafe yapılacaksa güncel benzin/mazot fiyatlarına göre benzinli araç yerine dizel araç tercih edilebilir. Hatta dizel araç daha pahalı olsa bile yapılacak basit bir km x tahmini yol hesabına göre uygun fiyatlı benzinli araca göre daha az maliyetli bir tatil sağlayabilir.

 

  • Şanzıman tipi: İnternetten arama sırasında öncelik fiyat ve yakıt gibi özellikler olduğunda şanzıman tipi göz ardı edilebilir. Ancak yolculuk süresi uzun olacaksa ve tek şoför olacaksa yanlış şanzıman tipi yolculuk boyunca tadınızı kaçırabilir. Uzun süreli yolculuklar için otomatik vitesli araçlar çok daha konforlu olacaktır. Bu sayede yolda geçirdiğiniz sürede daha az yorulur, tatile daha fazla enerji ayırabilirsiniz.

 

  • Bagaj büyüklüğü: Özellikle internet üzerinden yapılan, ileri tarihli kiralamalarda bagaj ve yolcu sayısına göre deneme yapılamaycağı için seçilen araç pişmanlık sebebi olabilir. Bu noktada yolculuk için tahmini bagaj büyüklüğü ve yolcu sayısı önemlidir. 4 kişilik bir yolculuk için 4 kişilik bir araç kiralandığında bu aracın bagajı 4 kişinin eşyaları için yeterli olmalıdır. Mümkünse bu tür kalabalık ve uzun süreli yolculuklarda SUV tipi arçalar tercih edilebilir.

 

  • Yolculuk yapılacak lokasyon: Yolculuk yapılacak güzargaha göre araç tipi oldukça önemlidir. Şehir merkezinde ya da şehirler arası yollarda yolculuk yapılacaksa farklı sınıflardan binek araçlar sorun çıkarmayacaktır. Ancak engebeli yollar, şartların stabil olmadığı güzergahlar heefleniyorsa daha yüksek araçlarla yola çıkmak isabetli olur. Yine yolculuk süresine göre aracın konforunu önceliklendirilebilir. 2 günde 1000 km yol alınacaksa ve yolların durumu belirsizse daha az yorucu olması açısından konforu yüksek araçlar tercih edilebilir.

 

  • Fiyat: Yukarıdaki önemli detaylarla beraber özellikle ülkemizin ve tüm dünyanın içerisinde bulunduğu ekonomik şartlardan dolayı fiyat oldukça önemli. Doğru fiyat karşılaştırması ve verilecek ücret karşılığında firmanın sağladığı hizmetleri doğru bir şekilde karşılaştırıp, en uygun fiyatlı aracı belirlemeye çalışın.

Her kriterin önceliği ve önemi yolculuktan beklentinize göre değişmekle beraber ayrı ayrı değerlendirmenizi öneririz. En uygun araç kirlama fiyatları için anlaşmalı olduğumuz firmaların fırsatlarına mutlaka bakmanızı tavsiye ederiz.

Keyifli yolculukar :)