Hayalinize ulaşmak ve somutlaştırmak için kalan tek adım motosiklet bulmaktır. Peki sıfır mı? Yoksa ikinci el mi alacaksınız? Motor alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bu soruların cevabından daha önemli olan, alacağınız motorun ne amaçla kullanılacağını belirlemektir. Aklınızdan spor bir 1000cc’lik motor geçiyor olabilir ancak günlük işlerde böyle bir motor size zevk vermekten çok sıkıntı yaşatır. Bu sebeple ne amaçla kullanacağınız alacağınız motorun cinsini belirlemelidir.

Ehliyet Sınıfına Uygun Motor Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tabi ki motor almadan önce hangi motosikleti kullanabileceğinizi bilmeniz önemlidir. Çünkü günümüzde eskisi gibi bir ehliyet çok fazla kullanım alanını kapsamıyor. Yeni düzenlemelerle motosiklet ehliyeti türlerine göre ayrıldı. İşte ehliyet sınıfınıza göre kullanılabilecek motor türleri:

 • M sınıfı ehliyet: iki, üç ve dört tekerlikli motorlu bisiklet olarak bilinen mopedleri kullanabilirsiniz.
 • A1 sınıfı ehliyet: Silindir hacmi 125 santimetreküpü geçmeyen iki ve üç tekerlekli sepetli ve sepetsiz motosikletleri kullanabilirsiniz.
 • A2 sınıfı ehliyet: İki tekerlekli gücü 35 kilovatı geçmeyen ve üç tekerlekli sepetli veya sepetsiz 15 kilovatı geçmeyen motosikletleri kullanabilirsiniz.
 • A sınıfı ehliyet: Üç tekerlekli motor gücü 15 kilovatı geçen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motor gücü 35 kilovatı geçen motosikletleri kullanabilirsiniz.
 • B1 sınıfı ehliyet: Motor güçleri 15 kilovatı aşmayan yüklü 550 kg yüksüz 400 kg sınırlarını geçmeyen dört tekerlekli motosikletleri kullanabilirsiniz.

İkinci El Motor Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Usta yardımına başvurmadan önce sizin de yapabileceğiniz bazı kontroller bulunuyor. Bu kontrollerle ustaya gitmeden motor hakkında sağlam ön bilgiye ulaşabilirsiniz.

 • Motor - Motor bloğu veya bileşenlerin birleştiği yerde herhangi bir sıvı sızıntısı olabilecek bir aşınma veya hasar olup olmadığını inceleyerek motora bakın. Motorun üst kısmında soğutucu sızıntısı, conta dikişlerinde yağ sızıntısı, boşaltma tapası ve motosikletin altına yağ damlaması olup olmadığını kontrol edin.
 • Gövde - Gövdenin alüminyumdan ziyade çelik olması durumunda paslanmasına izin verebilecek herhangi bir eksik boya veya korozyon koruması durumuna bakın. Her bir parça veya herhangi bir eksik parça boyunca çatlak olup olmadığına bakın.
 • Süspansiyon - Değiştirilmesi gereken contaları, ünitelerin değiştirilmesi gereken şok veya payandadaki sızıntıları arayın. Çatlaklara sahip olmamalıdır. Süspansiyon bileşenlerinde sorun olup olmadığını anlamak için burçlara bakın.
 • Rulmanlar - Motosikletteki çoğu rulman mühürlüdür ve fazla bakım gerektirmez. Ancak rulmanlarda gözüken yağ çıkıntıları olmamalıdır. Her yatağı hareket ettirmeye çalışın ve yatağın yeniden yağlanmasını (mümkünse) isteyin veya potansiyel olarak değiştirilmesi gerektiğini gösteren herhangi bir gıcırtı olup olmadığını anlamaya çalışın.
 • Yağ kaçağı - Zeminde olabilecek bir kaçak ya da motosikletin içinde bir iz olup olmadığına bakın. Motordan yağ sızıntısı olmamalıdır. Tüm lastik hortum bağlantılarında ve radyatör boyunca soğutucu sızıntısı olup olmadığına bakın. Sızıntı kokusu da alabilirsiniz, örneğin soğutma sıvısı tatlı kokar ve yağ da keskindir.
 • Zincir ve zincir dişlisi - Zincirin iyi yağlandığından emin olmak için bakın. Zincir gresi, diğerlerinden farklıdır ve mumlu bir görünüme sahip olması gerekir. Zincire yapışıp kire ve neme karşı koruma anlamına gelir. Dişliler görünür bir çatlak olmadan nispeten temiz olmalıdır. Her zincir dişlisi zincirle örülmüş keskin dişlere sahip olmalıdır. Dişler sivri olmalı veya bir miktar kullanımla hafifçe yuvarlanmış, ancak mat bir tereyağı bıçağı gibi tamamen yuvarlanmamış olmalıdır.
 • Kablolar - Kavrama, fren veya hızölçer ile ilgili kablolar, herhangi bir yıpranma belirtisi göstermemelidir (kırılma veya çözülme) ve düzgün çalışmalıdırlar. Bir kolu sıkarsanız ve direnç hissederseniz veya kaşıma sesi duyarsanız, bu kablonun değiştirilmesi gerekebilir.
 • Lastikler - Lastiklerin güvenli kullanım için diş derinliğinin aşınma göstergesine uygun olup olmadığına bakın. İzler arasına bakarsanız, bir derinlik göstergesi görmelisiniz. Aşınma belirtileri gösteriyorsa yakında satın alınması gerekenler listesine lastik ekleyin. Lastikler de (bazen kuru çürük denir) çok uzun süre kullanılmamasından dolayı çatlaklar meydana gelebilir.
 • Üstyapı - Üstyapının durumunu not alın. Göze çarpan herhangi bir çizik var mı, eksik bir şey var mı, görebileceğiniz bir şey değişti mi? Motosikletin km’si fazla ise, üstyapı biraz aşınmış görünmelidir. Üstyapı çok mükemmel görünüyorsa, değiştirilmiş olabilir. Motosiklet için orijinal mi, değiştirilmiş mi diye sorduğunuzdan emin olun.
 • Çubuk uçlarıfren kolları ve ayaklıklar - Motosikletler yere düştüğünde, çubuk uçları, kollar ve ayakları genellikle yere vuran ilk şeylerdir. Çizik varsa, satıcıya nedenini sorduğunuzdan emin olun. Bir park yerine mi düştü, yoksa düşük bir hızla yere mi çarptı? Ayrıca, düşme veya eğilmeleri halinde normal şekilde bükülmediklerinden ve düzleştirilmeye çalışılmadıklarından emin olmak için her bir öğeye dikkatlice bakın.
 • Contalar - Contalar düz ve çiziksiz olmalıdır. Contalar herhangi bir sızıntı sıvısı belirtisi göstermemeli, çatlamış olmamalı ve gelecekte sızıntı yapma potansiyeline sahip olmamalıdır. Aşınmış görünüyorlarsa, değişim listesine eklenmelidirler.
 • Akü – Akü ömrü kısıtlı olduğundan ne zaman değişmiş olduğunu öğrenin. Akü temiz olmalıdır. Akü terminalleri de temiz olmalı, pozitif ve negatif kablolara sıkı bağlantılarla korozyon göstermemelidir. Ayrıca, akü kablolarına veya terminallere başka bağlantılar eklenmişse, not edin. Eğer öyleyse, ne olduklarını ve neden orada olduklarını sorduğunuzdan emin olun.
 • Fren Hidroliği - Durumunu ve fren hidroliği seviyesini kontrol edin. Hazne şeffaf bir malzeme olmalı veya uygun seviyeyi gösteren bir gözetleme penceresine sahip olmalıdır. Düşükse, bu fren performansını etkileyebilir. Hidrolik sıvısı, açık kahverengi veya karamel renkli olmalıdır. Koyulaşınca değiştirilmelidir. Motosiklet kullanım kılavuzu, aynı zamanda bir kilometre miktarına göre sıvının ne zaman değiştirilmesi gerektiğini de belirleyebilir.
 • Yakıt deposu - Yakıt deposunu yukarıdan aşağıya doğru kontrol edin. Üst kısmı, ister kilitleme kapağı isterse kapak üzerinde basit bir vida olsun, bir kapak olmalıdır. Sıkıca kapamalı ve benzin kokusu olmamalıdır. Tank gövdeye birkaç yerden monte edilmiş olmalıdır. Her bir montaj noktasına bakın, tank ve şasi arasında lastik bir bağlantı olduğundan ve ayrıca bağlantı noktasının çatlamadığından emin olun. Yakıt deposunun altından motora bir veya daha fazla kauçuk yakıt borusu bulunmalıdır. Çatlak olmadığından, sonunda bağlı ve düzgün bir şekilde sızdırmazlığını sağladığından ve tankta gözle görülür sızıntı olmadığından emin olun.
 • Aydınlatma - Motosiklet, yaşına bağlı olarak anahtarla birlikte gelen bir far içerebilir. Eski bir modelse, kontak anahtarından ayrı olarak açıp kapatmak için bir anahtarı olabilir. Tüm aydınlatma sinyallerden, göstergelere kadar çalışmalıdır. Çalışmayan bir şey varsa, nedenini sorduğunuzdan emin olun.
 • Görsel kontrol - Listelenen her şeyin ötesinde, motosikletten uzakta durun ve basit bir görsel kontrol yapın. İnternette, orjinal motosikletin resimleri bulunabilir. Motosikletin nasıl görünmesi gerektiğini anladıktan sonra karşılaştırma yapın.

İkinci El Motor Alırken Bakılacak Yerler

İnternette bir çok site size doğrudan alışveriş imkanı sunar ancak bilindik bir bayiden alınması çok daha sağlıklı olacaktır. Özellikle ilk motorunuz ise kontrol edilmesi gereken birçok unsur bulunuyor, motoru bir kez aldığınızda geri iade söz konusu olmaz ve bayiden almamışsanız çıkabilecek arızaların kimse arkasında durmaz. Durum ne olursa olsun mutlaka motor alırken bir ustaya motoru göstermede fayda var.

Motor Test Sürüşü

Artık tüm testlerden geçen motor için pratik sınav zamanı. Öncelikle bu aşama biraz heyecan verici olacağı için uygun, tanıdık ve bilindik bir ortamda gerçekleşmeli. Çok fazla hız yapmadan yavaşça hızlanın ve motosikletin tüm fonksiyonlarını sırayla deneyin. Slalom ve ani frenler size çok fazla bilgi verecektir. Gıcırtı, ses ve uyumsuzluk bu motor test sürüşü ile anında ortaya çıkacaktır.

Motor Alırken Pazarlık

Motosiklet almak istediğinize karar verdiğinizde, fiyat üzerinde pazarlık yapmanın zamanı gelmiş demektir. Bu noktada, motosiklet için adil bir piyasa fiyatının ne olduğunu anlamak için zaten bir araştırma yapmışsınızdır. Bu, makul fiyatı (büyük olasılıkla bir fiyat aralığı) etkileyebilecek değişiklikleri, satın alma maliyetine eklenebilecek gelecekteki bakım ihtiyaçlarını ve geçmişte oluşabilecek hasarları içerir. Satıcının pazarlığa açık olup olmadığını sormadan önce iyice düşünüp hesap yapın. Fiyatı adil mi? Satıcı olsaydınız ve birileri farklı bir fiyat ödemenizi isteseydi ne söylerdiniz? Kibarca fiyat konusunda pazarlık edip edemeyeceklerini sorun. Varsa, ideal teklifi vermeye hazır olun. Önce teklifi veren kişi siz olun ve satıcıya ne kadar düşebileceğini sormayın. Yönü siz belirleyin gerekirse son fiyatınızı söyleyin.