Motosikletinizi hırsızlardan nasıl uzak tutabilirsiniz?
Her motosikletçi için motosiklet sadece bir ulaşım aracı değil, bir yol arkadaşıdır. Motosikletinize duyduğunuz sevgi onun fark edilmesine engel olamaz ve birçok hırsız da motosikletinize sizin gibi hayranlıkla bakar. Ancak her ne kadar onu gözlerden uzak tutamasak da onun güvenliği ile ilgilenebilir ve onu çalmayı zor bir iş haline getirebiliriz.
Motosikletinizi korumanın pek çok yolu vardır, ancak bunların hiçbiri %100 güvenlik sağlamaz fakat aşağıdaki ipuçlarından oluşan doğru bir set ve mantıklı bir uygulama, motosikletinizin güvenliğini sağlama şansını artırmanıza yardımcı olacaktır.

 

En kolay nereden başlarım?
Öncelikle, daha uyanık ve dikkatli olunarak yapılabilecek birkaç temel şeyden bahsedelim. Motosikletinizi gözden uzak tutarak yola çıkabilirsiniz. Dışarıda ne kadar az görülürse hırsızlar tarafından o kadar az izlenir. Motosikletinizi bir kulübe veya garaja park etmek her zaman iyi bir fikirdir. Garajın yokluğunda, gözünüzle kontrol edebileceğiniz bir yere park edin.
Halka açık bir yerde park yeri seçerken hırsıza bisikletinizi çalması için ayırdığınız zamanı en aza indirin. Karanlık tenha bir köşe asla bir seçenek olmamalıdır. Dışarıda park ederken iyi aydınlatılmış bir yere park edin. Hırsızlar her zaman şanslarını denerler ve motosiklet sahibi olarak sizin göreviniz onu almadıklarından emin olmaktır!
İyi bir bölgede yaşıyorsanız, eşyalarınızın güvende olduğuna dair yanlış bir güvenlik duygusu taşımayın. Bunu söylüyoruz çünkü motosikletinizin 'güzel mahallenizde' güvende olduğuna inanarak kendinizi kolay bir hedef haline getirmeyin.

 

Gelişmiş güvenlik önlemleri
Motosiklet veya motosikletin bagajında bluetooth bulunan yeni ve parlak motosiklet kaskınız aniden çalınabilir, bu da motosikletinizin güvenliği için etkili bir hırsızlık önleme stratejisini gerekli kılar. Süslü alarmlar, pahalı disk kilitleri, zincirler tek başlarına kolayca kırılabilir ancak hepsinin birlikte başarılması hırsızlar için zahmetli bir görev olacaktır. Engellerin birer birer ortadan kaldırılması, onları yakalanma riskiyle karşı karşıya bırakabilir. Hırsızlık önleme stratejisinin pratik ve etkili olması için birden fazla güvenlik önlemi alınması gerekir.

Her hırsız hırsızlık süresini kısaltmaya çalıştığından, hırsızı olabildiğince oyalamak iyi bir fikirdir. Bir hırsız asla yakalanmak istemez ve bu güvenlik ipuçları onları savunmasız hale getirir:


Direksiyonu kilitleyin
Bu, en temel ancak göz ardı edilen bir güvenlik önlemidir. Bu, motosikletinize yerleştirilmiş bir özelliktir ve onu kullanmak sadece bir saniye sürer.
Bir kapak kullanın
Kılıf ya da örtü kullanmanın arkasında psikolojik bir etki vardır. Gözden uzak olan gönülden de uzak olur! Bir kılıf, içindekini gizleyecek ve potansiyel hırsızların günaha düşmesini engelleyecektir. Garajınız yoksa en azından dikkat çekmemek için bir örtü satın alın.
Güçlü ve kaliteli bir disk kilidi satın alın
Disk kilidi, motosikletinizin hareket etmesine izin vermez. Küçük ve kullanımı kolaydır. Bisikletinizi daha uzun süre halka açık yerlerde bırakmanız gerekiyorsa, iki disk kilidi kullanmayı düşünebilirsiniz (her tekerlek için 1 adet). Ayrıca, bu kilitleri, motosikletinizin daha fazla yuvarlanma potansiyelini en aza indirecek şekilde sabitleyin. 
Bu günlerde disk kilitleri entegre alarm setleriyle birlikte geliyor. Bunlar sizi yalnızca bir hırsızlık teşebbüsünde uyarmaz, aynı zamanda kilitler takılı olarak sürmenizi de engeller (ki bu genellikle olur).
Zincirler ve çapa
Zincirler çok gelenekseldir ve güvenlik modunu kırması kolaydır, ancak motosiklet sahibinin uyanık olduğu fikrini yansıtırlar. Yüksek kaliteli zincirler kullanın ve tekerlek çerçevesinden geçirin. Arka tekerleği hareket ettirilemez hale getireceği için arka tekerlekten döngü yapmak daha yararlıdır.
Unutmayın, zincir yalnızca bir kilit ile tamamlandığında fayda sağlar. Kırılması imkânsız bir şeyle sabitleyin. 
Bir Alarm Sistemi

 

Hırsızların çoğu, elektriksel beceriler gerektirdiği için alarmı etkisiz hale getirmekte başarısız oluyor ve bu günlerde hırsızları alt etmek için daha çok alarm sistemleri yapılıyor. Bu nedenle alarmlar hırsızlar için iyi bir caydırıcıdır. Bazıları kilitlere gömülü, bazıları çağrı sistemli ve bazıları GPS izleme özellikli çeşitli güvenlik uyarı sistemleri vardır. Bunlar sadece alarm sistemleri değildir; artık akıllı alarm sistemleridir!

 

Önemli İpuçları:
•    Ucuz bir güvenlik sistemi, asla satın alınmamış bir güvenliktir. Hırsızların üstesinden gelmek için her zaman iyi ekipmanlar tercih edin.
•    Satın almak oyunun sonu değil; bunları günlük olarak kullanmanız lazım. Yoğun günlerde bile kullanmayı ihmal etmeyiniz. 
•    Tahmin edilmesi zor olan anahtar numaraları ve geçiş kodlarını girin ve bunların kaydını tutun.
•    Her zaman bir hırsızın sahiplerinden bir adım önde olduğunu düşündüğünü unutmayın, bu nedenle daha akıllı davranmanız ve güvenlik önlemlerini daha akıllıca belirlemeniz gerekir.
 

Motorunuza kasko yaptırmak isterseniz sigorta-kasko sayfamızdan firmalardan teklif alabilirsiniz.

Keyifli sürüşler :)