Hayatımızın en önemli safhalarından biri ehliyet almak için yaptığımız girişimlerdir. Günümüz toplumunda rahat ve konforlu ulaşım için özel araç kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Doğal olarak yeni değişimleri de beraberinde getiriyor. Güncel olan ‘’OTOMATİK VİTES EHLİYETİ’’ 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Otomatik vitesli araçların en güzel yanı aracı kullandığımızda sadece fren ve gaz ile ilişkili olmamızdır. Manuel araçlara kıyasla otomatik vitesli araçların kullanımı çok daha rahat ve kolaydır.

 

1 - OTOMATİK VİTES EHLİYETİ NEDİR ?

1 Ocak 2016 tarihinden önceki uygulamada tüm adaylar direksiyon sınavına ‘’ Manuel vitesli araçlar’’ ile girmek zorundaydı. Artık yeni yönetmelikte sürücü adayının hayatı boyunca hiç manuel vitesli araç kullanmayacağı göz önünde bulundurulursa her adayın ‘’ Manuel vitesli araçlar’’ile direksiyon sınavına girmesi zorunlu değil. Bütün adaylar dilerse direksiyon sınavına ‘’Otomatik viteslli araçlar’’ ile girebiliyor. Aslında baktığımız zaman otomatik vites ve düz vites ehliyetleri arasında sadece bir fark var: o da direksiyon sınavıdır. Onun dışında otomatik vites ya da manuel vites ehliyet alacak olan da aynı ehliyet sınavından geçiyor. Otomatik ehliyet aldığınızda ehliyetinizin üzerinde ‘’Sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabilir.’’ ibaresi yazar.

Tekrardan önemli bir noktaya değiniyorum: otomatik vitesli ehliyete sahip sürücüler ‘’manuel araçları kullanamaz.’’ Eğer tüm hayatınız boyunca otomatik vitesli araç kullanmayı düşünüyorsanız bir problem yok.

 

2 - OTOMATİK VİTES EHLİYETİ NASIL ALINIR ?

İlk olarak manul ehliyetteki gibi 18 yaş sınırı vardır. 18 yaşını doldurmuş her birey otomatik ehliyet almak için başvurabilir. Daha sonra aynı manuel ehliyet de olduğu gibi öncelikle sürücü kursunun verdiği eğitim derslerine katılmalıdır. Derslere devam zorunluluğu yoktur ama şunu da belirteyim ki derslere katılmanız öğrenme sürecinizi hızlandırma konusunda fayda sağlar.

Bu eğitim tamamlanınca sürücü adayları ; ilk yardım, trafik, motor ve araç tekniği gibi konuların bulunduğu teorik bir sınava girmek zorundadırlar. Bu teorik sınavdan geçer not alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanır. Adaylar direksiyon sınavına otomatik vitesli bir araç ile girerler. Ayrıyetten direksyon sınavı esnasında sürücü adayının araç içindeki durumu, hal ve hareketleri göz önünde bulundurulacaktır. Adaylar teorik sınav ve direksiyon sınavında başarılı olduklarında otomatik ehliyet almaya hak kazanırlar.

 

3 - OTOMATİK VİTES EHLİYETİ İÇİN KAÇ SINAV HAKKI VAR?

Otomatik vites ehliyeti sınavında 4 tane sınav hakkınız bulunmaktadır. İlk girdiğiniz sınavda başarısız olduktan sonra tekrar sınava girebilmeniz için 45 gün içerisinde başvuru yapmalısınız ayrıca yine bir ücret karşılığında eğitim almanız gerekmektedir. Buradaki  sürelere özellikle dikkat edilmelidir.

 

4 - OTOMATİK VİTES EHLİYET FİYATLARI NE KADAR ?

Otomatik vites ehliyet ücreti ile manuel ehliyet ücreti arasında bir fark yoktur. İkisinin de fiyatı aynı olup otomatik vites ehliyeti için bir ek ücret ödemenize gerek yok. Otomatik ehliyet genellikle B sınıfına giden sürücüler tarafından tercih edilir. Biz de ona göre bir hesap çerçevesi oluşturduk.

 

  • Sürücü kursu ücreti: 1850 TL(MEB tarafından açıklanan)
  • Elektronik sınav ücreti:93 TL (sabit)
  • Ehliyet Harcı ücreti: 809TL (sabit)
  • Direksiyon Sınav ücreti :110 TL (sabit)

SIKÇA SORULAN SORULAR

Manuel vites ehliyetine sahip kişiler otomatik vites araç kullanabilir mi ? Cezası var mıdır ?

Manuel vitese sahip sürücüler otomatik araç da kullanabilir. Bir cezası yoktur.

Otomatik vites ehliyetine sahip kişiler manuel araç kullanabilir mi ? Cezası var mıdır?

Yukarıda yazımızda belirttiğimiz gibi otomatik vites ehliyete sahip olan kişiler sadece otomatik araç kullanabilirler. Manuel araç kullanmaya hakları yoktur. Eğer otomatik ehliyete sahip biri manuel araç kullanırsa ve yakalanması takdirinde ‘’ Yetersiz Ehliyet ‘’cezası olarak geçen para cezası alırlar.

Otomatik vites ehliyeti manuel vites ehliyetine dönüştürülebilir mi ?

Dilediğiniz zaman otomatik vites ehliyetinizi manuel vites ehliyetine çevirebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece daha önce almış olduğunuz ders saatinizin yarısı kadar ders almak. Eğitimden sonra manuel direksiyon sınavına girmeniz lazım bu sınavı başarıyla tamamladığınız zaman manuel vites ehliyeti almaya hak kazanırsınız.