Taşıt almak istiyor ve taşıt almak için kredi başvurusunda bulunmayı düşünüyorsanız sadece faiz oranlarına değil başkaca ek giderleri de düşünerek karar vermeniz yerinde olacaktır. Öncelikle ve ipotek masrafı kredi tutarına eklenmektedir. Taşıt kredisi hesaplanırken, ferdi kaza sigortası ve kasko sigortası yanında sıfır mı yoksa ikinci el mi olacak, zorunlu trafik sigortası ödemesi yapmanız da gerekmektedir. Bunlara ek olarak almak istediğiniz taşıt binek araç mı yoksa ticari araç mı olacağı da taşıt kredisi kullanırken önem arz etmektedir.

Taşıt kredisi hesaplamak için artık internet üzerinden hizmet veren birçok kuruluş bulunmaktadır. Hatta bankaların kendi internet sayfaları bile kredi hesaplama araçlarını sunmaktadır. Böylece şube şube gezmeden, araç kredinizi kolayca hesaplayabilirsiniz. Kredi hesaplama araçları kullanmak istediğiniz taşıt kredisi tutarına ait faiz oranı, ödeme tutarı, vade tutarı ve maliyet hesaplamalarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Kredili araç alırken hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamamız gereken hususlardan biri de son aya ait kredi tutarını da ödemeden tamamen araç sizin olamayacaktır, bütün taksitler bitene kadar bankanın ipoteği altında olacaktır.

Taşıt Kredisi Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Peki araç kredisi almadan önce dikkat emmemiz gereken hususlar nelerdir? Başta tabii ki aylık olarak bütçemizden ayırabileceğimiz ödeme tutarını kredi ödeme zamanlarında zorlanmamak için iyi hesaplamalıyız. Toplam kredi tutarının içine girecek kalemlerin tamamını göz önünde bulundurmalısınız. Bunlar; sigorta gideri, KKDF, dosya masrafı, BSMV gibi giderleri içermelidir.

Araç Kredisi Almaya Karar Verilip Taşıt Kredisine Başvurduktan Sonra Vazgeçilebilir Mi?

Böyle bir durum mümkün. Başvurduğunuz banka kredinizi onaylasa dahi 14 gün içerisinde hiçbir cezai işlem uygulanmadan bankanıza durumu bildirerek iptal etmeniz mümkün. Dahası banka kredisini kullanmanız durumunda da 14 gün içerisinde geçen sürenin anapara faizini ödeyerek vazgeçmeniz mümkündür.

Taşıt Kredisi Türleri ve Gereken Belgeler

Taşıt kredilerinde üzerinde durulması gereken bir diğer nokta ise sıfır km bir araç mı yoksa ikinci el bir araç mı alacaksınız? Eğer sıfır km bir araç alacaksanız kredi başvurusu sırasında proforma faturası ibraz etmeniz, ikinci el araçta ise noter tasdikli satış sözleşmesi ve ruhsat ibraz etmeniz gerekmektedir.

Bir diğer farklılık bireysel ve kurumsal taşıt kredisi kullanımıdır. Bireysel taşıt kredisinde; kredi kullanacak kişiye ait kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport) ve ikametgâh belgesi ya da kişi üzerine kayıtlı güncel bir fatura, gelir durumunu gösteren belge (çalışanlar için maaş bordrosu, emekliler için maaş hesap cüzdanı) gibi belgeler talep edilir. Kurumsal taşıt kredisi başvurusunda ise; ticaret sicil gazetesi, son döneme ait bilançoyu gösterir evraklar, vergi levhası gibi tüzel kişilere ait bilgileri içeren evraklar, talep edilen kredi miktarı gibi koşullar çerçevesinde ek belge, ek teminat, kefil ve ek masrafları istenebilir.

Size En Uygun Taşıt Kredisini Nasıl Seçersiniz?

En uygun kredi koşullarını bulmak için hangi bankadan, ne kadar anapara ve faiz tutarı ile ve kaç taksit ile kredi kullanacağınız sizin araç maliyetinizi oluşturacaktır. Taşıt kredisi kullanırken peşinatınız olması zorunludur. Taşıt kredisi kullanarak almayı düşündüğünüz aracın en az yüzde 30’unu peşin olarak ödemeniz gerekiyor. Peşin ödeme tutarı düşüldükten sonra kalan tutar için kredi kullanmanız mümkün. Peşin ödeme tutarınız ne kadar yüksek ise kalan tutar için ödeyeceğiniz faiz bedeli de düşecektir.

Taksit dönemi ne kadar uzun olursa faiz oranları da yükselmektedir. Bu nedenle size en uygun kredi planını araştırırken taksitlendirme dönemlerine dikkat etmeniz daha kısa vadeli dönemler tercih ederek daha uygun faiz oranlarına kredi kullanmanız mümkün olmaktadır.

Bankaların dönem dönem uyguladıkları kampanyalar büyük maliyet avantajı sağlamaktadır. İçeriğinde sıfır faizli kredi ya da dosya masraflarında indirim benzeri kampanyalar önemli ekonomik fayda sağlamaktadır. Ayrıca bankaların almayı düşündüğünüz taşıt markası ile anlaşması olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bankaların belirli markalara özel kampanyalarını ve kredi kullandırma programlarını incelemeniz yerinde olacaktır.

Size en uygun kredi araştırması yaparken bankaların faiz oranlarını karşılaştırmanız gerekmektedir. Bunun için göz önünde bulundurmanız gereken konu kredi tutarını belirleyip aynı vadeye göre bankaların faiz oranlarını karşılaştırmaktır.  Yukarıda yer verilen bilgiler ışığında araştırma yapmanız sizi en uygun taşıt kredisi seçeneğine götürecek ve ihtiyacınız olan taşıtı almanız mümkün olacaktır.

Bankaların en uygun taşıt kredisi tekliflerine buradan göz atabilirsiniz.