Trafik kazaları her yıl binlerce can almaya maalesef devam ediyor. Ülkemizde yol şartlarının gelişmesi, yeni nesli araçların sayısının artmasına rağmen kazalar farklı nedenlerden dolayı gerçekleşmeye devam etmektedir. Peki kazalarda gerçekleşen yaralanmalarla ilgili sigorta şirketinin bir sorumluluğu var mıdır?

 

Zorunlu trafik sigortasıyla ilgili en çok merak edilen sorulardan biri kaza sonrası olası yaralanmalar için gerekli tedavinin sigorta şirketi tarafından karşılanıp karşılanmayacağıdır.

 

2011 yılında ilgili kanunun yürürlüğe girmesiyle olası bir kazada yaralanan kişinin tüm tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacağı belirtilmiştir. Bu noktada sigorta yaptırdığınız firmanın tedaviyle ilgili herhangi bir mesuliyeti kalmamıştır.

 

Peki kazadaki kusur oranına göre bu durum değişir mi?

 

Olası bir kazada yaralanan kişilerin kusur oranı ya da belirlenen hata raporundaki ağırlığı ya da kişilerin sigorta durumu ne olursa olsun tüm tedavi giderleri SGK tarafından karşılanır, sigortalı olmasa bile kazazedenin masraflarını üstenmektedir.