Türkiye’de Yabancı Uyruklu Kişiler Motorlu Taşıt Kullanabilmek İçin Nelere Dikkat Etmeli!

Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de araç kullanabilmesi için Türkiye’de geçerli bir sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Yabancı uyruklu kişiler kendi ülkelerinden aldıkları sürücü belgelerini belirli bir süre Türkiye’de kullanabilirler ancak süre bitiminde Türkiye’de motorlu taşıt sürmeye devam etmek için sürücü belgelerini Türkiye’de alacakları sürücü belgesi ile değiştirmeleri gerekmektedir.

Yabancı uyruklu kişilerin kendi ülkelerinden aldıkları sürücü belgelerinin ne kadar süreliğine Türkiye’de geçerli olduğuna, sürücü belgesi değişiminin nasıl yapıldığına ve gerekli olan belgelere ilişkin bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Yabancı Uyruklu Kişiler Sürücü Belgelerini Türkiye’de de Kullanabilirler Mi?

Türkiye’de motorlu bir araç ile trafiğe çıkıldığında sürücünün yanında sürücü belgesi, araç ruhsatı ve trafik sigorta poliçesi bulunmalı ve gerektiğinde yetkililere gösterebilmelidir.

01.01.2016 tarihi itibarıyla Türk vatandaşları yurt dışından aldıkları sürücü belgelerini ülkemiz karayollarında 2 yıl, yabancı kişiler ise 6 ay süreyle araç kullanabilmektedirler, süre bitiminde araç kullanılabilmesi için sürücü belgesi alınması gerekmektedir. Yurt dışından alınan sürücü belgelerinin bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Örneğin kendi ülkelerinden aldıkları sürücü belgelerinde fotoğraf bulunması gerekmektedir. Eğer sürücü belgeleri üzerinde fotoğraf bulunmuyorsa, uluslararası sürücü belgesi ya da izni (IDL/P) taşımaları zorunludur. Motorlu taşıt ile trafiğe çıkıldığında bu belgenin sürücünün yabancı bir ülkede aldığı ehliyet ile birlikte yanında bulunmalıdır. Yabancı uyruklu kişilerin kendi ülkelerinde aldıkları sürücü belgelerini Türkiye’de kullanabilmeleri için sürücü belgelerinin, noter onaylı ve belgelendirme hizmeti sunan bir Türk çeviri firması veya konsolosluk ya da elçilik bünyesinde bulunan sertifikalı tercümanlar tarafından Türkçe’ye çevirisinin yapılması ve yine bu çevirinin sürücü belgesi ile birlikte taşınması zorunludur.

Yabancı Ülke Sürücü Belgesini Türkiye’de Değiştirmek İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?

Öncelikle yabancı uyruklu kişiler eğer ülkelerinden aldıkları geçerli bir sürücü belgesine sahip iseler sürücü belgesi için sınava girmelerine gerek yoktur. Ancak Türkiye’de motorlu taşıt kullanabilmek için sürücü belgesine ihtiyaç duyuyorlarsa (daha önce hiç sürücü belgesi almamış ya da Türkiye’de 6 ay süredir kendi ehliyetlerini kullanıyorlarsa) Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sitesinden online randevu almaları gerekmektedir. Online randevu için https://randevu.nvi.gov.tr adresine başvurmalı ve aşağıda yer vereceğimiz belgeleri sunmaları halinde sürücü belgelerini almaları mümkündür.

Türkiye’de Sürücü Belgesi Değişiminde Hazırlanması Gereken Evraklar Nelerdir?

  • Yurt dışından alınan sürücü belgesinin aslı ve renkli fotokopisi
  • Yurt dışından alınan sürücü belgesinin noterden veya konsolosluktan alınmış onaylı tercümesi
  • Sürücünün kimlik belgesi
  • Sürücüye ait sağlık raporu
  • Sürücü belgesi için ödenecek değerli kâğıt, harç bedeli ve vakıf payı
  • 1 adet fotoğraf (biyometrik olmalı)
  • Sürücünün kan grubunu belgeleyen evrak ya da yazılı beyan
  • Yurtdışından alınan öğrenim belgelerinin noter onaylı tercümesi
  • Adli sicil kayıt örneği

Yukarıdaki bilgilere ek olarak; gerekli görülmesi halinde Dışişleri Bakanlığı veya dış temsilcilikler tarafından yurt dışından alınan sürücü belgesinin doğruluğu araştırılabilir.

Yabancı ülkeden alınmış sürücü belgesinden farklı bir sınıf sürücü belgesi alınmak istenirse yabancı ülkeden alınmış sürücü belgesinin Türk sürücü belgesi ile değiştirilmiş olması gerekir.

Türkiye’de alınan sürücü belgeleri ile değiştirilen yabancı ülkelerden alınmış sürücü belgeleri yabancı ülkeye geri gönderilir.

Yukarıda yer verilen izinler dahilinde araç kullanılmaması durumunda 2918 sayılı Kanunun 39’uncu maddesine göre kişiye işlem tesis edilir.

Yukarıda yer verilen belgeler eksiksiz ve doğru tamamlanırsa yeni sürücü belgesi 15 gün içerisinde PTT tarafından başvuruda belirtilen adrese teslim edilir. Başvuruda verilen yabancı sürücü belgesi de başvuru işlemi tamamlanınca geri iade edilmektedir.

Ehliyet başvurusu yapmak için buraya tıklayıp talebinizi iletin, en yakın sürücü kurslarına yönlendirelim.

Keyifli sürüşler :)