Yabancı bir ülkede araba kiralarken yapmanız gereken öncelikli şey, gideceğiniz ülkedeki araç kiralama ile ilgili düzenlemeleri tam olarak bilmektir. Kendi ülkenizle o ülkedeki süreç arasındaki ve kiralama şirketlerinin yabancı ve yerli vatandaşlar için uygulama farklılıkları, yakıt maliyetleri ve geçiş ücretleri gibi farklılıklarla karşılaşabilirsiniz. Yola çıkmadan önce bilmeniz gerekenlere genel bir bakışı burada bulabilirsiniz. 


Araç kiralama prosedürleri yanında, başka bir ülkede araç kullanmayla ilgili sıklıkla karşılaşılan dil engeli ve kültürel farklılıklar da vardır. Gittiğiniz ülkede araçların yolun sağ tarafından gittiği gerçeğini kaç kez not etmiş olsanız da yine de alışmak çok zaman alır. 


Kiralayacağınız aracı yurt dışına çıkmadan önce ayarlamak, şüphesiz işleri kolaylaştırmanın en iyi yoludur. Kira için önceden ödeme yapmanıza olanak tanır, bu da gideceğiniz ülkede sürekli ödeme yapmanızı engeller. Ayrıca, uzun bir seyahatten sonra vardığınız ülkede yapmak isteyeceğiniz son şey, firma sizin için uygun bir araba ayarlamaya çalışırken beklemektir. Tanınmış bir seyahat acentesi ile yolculuk yapıyorsanız, bunu sizin için ayarlayabilirler böylece uzun bir araştırma yapmanıza gerek kalmaz. Değilse, tanınmış bir uluslararası araç kiralama şirketi aracılığıyla en iyisi kendinizin ayarlamasıdır. Şirket ne kadar iyi tanınırsa ve ne kadar kurumsal bir kimliğe sahipse, sorun yaşama ihtimaliniz o kadar düşebilir.


Kurumsal kimliğe sahip alternatiflerden örnek vermek gerekirse;


•    https://www.enterprise.com.tr/yurt-disi-arac-kiralama
•    https://www.budget.com.tr/yurtdisi-arac-kiralama
•    https://www.europcar.com.tr/
•    https://www.avis.com.tr/yurtdisi-arac-kiralama
•    https://www.hertz.com.tr/
•    https://www.skyscanner.com.tr/araba-kiralama/


Yabancı bir ülkede araç kiralamayı planlamadan önce, yurt dışındaki sürücülerin o ülkede kaldıkları süre boyunca yanlarında taşımaları gerekenler konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Ülkenizin önde gelen araç kiralama acentelerinin çoğu, denizaşırı ülkelerdeki araç kiralama acenteleri ile bağlantılıdır ve istediğiniz aracı kiralamanıza yardımcı olurlar. Araç kiralama acenteniz, yabancı bir ülkede araba kullanırken gerekli belgeleri sormak için en iyi yerdir.


Yabancı Ülkede Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Ziyaret etmeyi planladığınız ülkenin trafik düzenlemelerini anlamak sizi pek çok sıkıntıdan kurtaracaktır. Bu nedenle, ziyaret etmeyi planladığınız ülkenin trafik kurallarını listeleyen bir rehber almanız çok önemlidir. Araç kiralama acentesi size bu bilgileri memnuniyetle sağlayacaktır. 


Trafik cezaları: Yurtdışında kullandığınız araca trafik cezası uygulanması durumunda çoğu zaman plakaya ceza uygulanır ve ödeme araç sahibinden istenir yani araç kiralama şirketinden. Bu gibi durumlarda, araç kiralama şirketi, size yeterli kanıtı sağladıktan sonra bu tutarı sizden geri alma hakkına sahip olacaktır. 
 

Sigorta: Yabancı bir ülkede kiralama yapmadan önce kiralama kapsamında sigortanın olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer sigorta dahil değilse sigorta yaptırmanız trafikte karşılaşabileceğiniz kontrol edilemeyen durumlara karşı sizi koruyacaktır. Ayrıca sigorta kapsamını ayrıntılı olarak incelemelisiniz.
 

Yaş: Araba kiralamak için olmanız gereken yaş, ülkeye ve kiralama şirketine göre değişir. Daha genç kiracılar, ekstra sigorta satın almaları veya günlük 15-40 $ ek ücret ödemeleri gibi ekstra maliyetlerle katlanmak zorunda kalabilirler. Çoğu şirket 21 yaşın altındaki birine araç kiralamaz (bazı istisnalar dışında, ülkeye ve araç türüne bağlı olarak), ancak en az 25 yaşında olanların herhangi bir sorunu olmamaktadır. Ayrılmadan önce ülkeye göre yaş kurallarını öğrenin. Ardından, buradan kiralama maliyeti ile varış noktanızdaki bir kiralama acentesinden araç kiralamayı karşılaştırın.
 

Sınır Geçişleri: Belirli ülkeler arasında kiralık araba kullanıp kullanamayacağınıza ilişkin kurallar değişebilir. Kiralama şirketinize neye izin verdiklerini, hangi ek ücretlerin dahil olduğunu ve ne tür ek evraklara ihtiyacınız olacağını kontrol etmelisiniz. Rezervasyon yaparken seyahat planlarınızı kiralama şirketine önceden bildirdiğinizden emin olun. Bazı şirketlerin, araba hırsızlığı oranlarının daha yüksek olması nedeniyle hangi doğu ülkelerine gidebileceğiniz konusunda sınırları olabilir. Örneğin, yalnızca daha ucuz arabalar alabilir ve ekstra sigorta ücreti ödemeniz gerekebilir. En iyi tavsiye, araştırmanızı iyi yapmaktır.
 

Araç kiralamadan önce anlaşmalı firmalarımızın fırsatlarına bakmanızı tavsiye ederiz.

İyi Sürüşler :)