Hukuki kapsamı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu sınırları çerçevesinde belirlenmiş olan zorunlu trafik sigortası, trafiğe çıkacak olan tüm sürücüler tarafından araçlarına yaptırılması gereken bir sigorta türü olarak tanımlanır. Sigorta kapsamında kaza esnasında karşı tarafta veya daha az kusurlu olan sürücüde oluşabilecek maddi ve bedensel zararlar sigortalanmış olur. Düzenli olarak yaptırılması gereken zorunlu araç sigortaları bu noktada, araç sahiplerine oluşabilecek maddi ve manevi hasarların güvencesinin sağlanması gibi olanaklar verir. Bunun haricinde yapılacak olan zorunlu trafik sigortası, araçta yer alan yolcuların hasarlarının karşılanmasına imkan sağlar.


Zorunlu Trafik Sigortası Neden Önemli?


Zorunlu trafik sigortası neden önemli sorusuna çeşitli şekillerde yanıt vermek mümkündür. Fakat Türkiye'de özellikle araç ve araç bakım onarım fiyatlarındaki artışlardan dolayı, otomobillerin güvence altına alınması maliyet açısından önemlidir. Trafikte meydana gelebilecek kazalardan dolayı karşı tarafın otomobilinde meydana gelecek olan hasarlar, zorunlu trafik sigortası ile güvence altına alınır. Böylelikle sürücüler trafikteki hasarlardan kaynaklanan ek maliyetleri sigorta kapsamında hafifletebilirler. Ülkemizdeki trafik yönetmeliği kapsamında yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası; sürücüler tarafından yaptırılmadığı durumda gecikme bedeli ve para cezası gibi yaptırımlar söz konusu olabilmektedir.


Zorunlu trafik sigortası kapsamında sağlanan teminatlar ve güvenceler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 

  • Kişi başı vefat ve muayene giderleri: Trafik sigortası kapsamında eğer ağır bir kaza söz konusuysa, kazada her bir ölü veya yaralı varsa giderlerin karşılanması temin edilir.
  • Kaza başı vefat ve muayene giderleri: Kaza kapsamındaki zarar gören her kişinin vefat ve muayene masraflarının karşılanması sigorta tarafından temin edilir.
  • Kaza kapsamındaki maddi giderlerin karşılanması: Olası kaza senaryolarında karşı tarafta meydana gelecek maddi hasarların temin edilmesi.

 

Trafik Sigortası Basamakları Hakkında


Konu ile alakalı araştırma yapan kullanıcıların en sık yaptığı aramalardan biri olan "Zorunlu trafik sigortası basamakları nelerdir?" sorusuna net bir şekilde yanıt vermek için konu ile alakalı prosedürlere bakmak gerekir. Her şeyden önce zorunlu trafik sigortaları aracın değil, kaza esnasında karşı tarafın hasarının karşılanması yükümlülüğü doğrultusunda planlanır. Bu noktada, trafik sigortası basamakları da maddi hasar, sakatlanma ve yaralanma veya ölüm gibi konular doğrultusunda poliçe limitlerini belirleyen derecelendirme kriterleridir. Aslında buradaki kıstas, doğrudan araç sahibinin zararlarının karşılanmasından ziyade daha az kusurlu olan tarafın sigorta kapsamından yararlanması üzerinedir. Bu bilgiler dahilinde trafik sigortası basamaklarının, sürücülerin kazadaki kusurlarını, kaza kayıt durumlarını ve ceza geçmişlerini derecelendirmeye yönelik tarifeler bütünü olduğu söylenebilir.


Trafik Sigortası Basamak Tarifeleri


Trafik sigortası basamak tarifesi yukarıda da anlatıldığı üzere sürücünün kaza ve ceza kayıt geçmişi gibi birçok parametreye göre belirlenen bir derecelendirmedir. Bu kapsamda kaza kaydı temiz olan ve herhangi bir kazaya karışmamış sürücüler ödüllendirilmekteyken, kuralları takip etmeyen sürücülerin ceza payları daha yüksektir. Trafik sigortası basamak tarifesi kapsamında toplamda 7 basamak olmakla birlikte 1. basamak en yüksek prim değerinin olduğu kademedir. Basamak sayıları arttıkça prim değerleri düşer. Genel olarak farklı araç türleri için farklı kademelerde farklı değerler söz konusu olabilmektedir. Değerler her sene güncellenir. Aynı şekilde farklı şehirlerde farklı basamak değerlerinin söz konusu olduğu da söylenebilir.


Basamaklardaki fiyatların belirlenmesindeki bir diğer etken de prim artışlarıdır. Genellikle 1. basamak en yüksek prim değerine sahip olmakla birlikte %150 düzeylerinde prim artışlarının söz konusu olduğu bir kademedir. Tüm bunların yanı sıra beşinci, altıncı ve yedinci basamaklar içinse %15 ila %45 düzeylerinde hasarsızlık indirimlerinden söz edilebilmektedir.


Trafik Sigortası Basamak Tarifeleri Neden Uygulanır?


Zorunlu trafik sigortası basamak tarifeleri sürücülerin trafik kayıtlarının sorgulanarak derecelendirmesi esasına dayanır. Bu bağlamda sürücülere kaza ve ceza kayıt potansiyellerine göre basamak tarifeleri atanır. Bu da olası kaza durumlarında derecelendirmelerine göre trafik sigortası kapsamında yararlanabilme düzeylerini belirler.


Trafik Sigortası Basamak Tarifesi Sorgulama


Trafik sigortası basamak tarifesi sorgulama genellikle e-devlet üzerinden yapılır. E-devlet üzerinden ilgili alana ulaşmak için kullanıcıların "Trafik Poliçe ve Hasar Bilgilerini Sorgulama" sayfası üzerinden gerekli bilgileri girmeleri gerekir. Basamak tarifesine, trafik poliçe ve hasar bilgisi gibi detaylara ulaşmak için ilgili sayfadan üzerinize kayıtlı olan aracın plaka numarasını girerek sorgulama yapabilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortası için en uygun teklifleri sigorta-kasko sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Kazasız sürüşler dileriz.